នៅក្នុងជំហានដ៏សំខាន់មួយឆ្ពោះទៅរកការពង្រឹងទំនាក់ទំនងសេដ្ឋកិច្ច គណៈប្រតិភូមកពីសមាគមធុរកិច្ចអូស្ត្រាលីបានបង្ហាញផែនការវិនិយោគក្នុងវិស័យសំខាន់ៗចំនួនបួននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា៖ ពាណិជ្ជកម្ម ការជីកយករ៉ែ កំពង់ផែ និងបច្ចេកវិទ្យាកសិកម្ម។ គំនិតផ្តួចផ្តើមសកម្មនេះត្រូវបានរៀបចំឡើងដើម្បីបង្កើនទំនាក់ទំនងទ្វេភាគី និងរួមចំណែកដល់ការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេស។
ការប្រកាសនេះធ្វើឡើងក្នុងជំនួបកម្រិតខ្ពស់ជាមួយលោកជំទាវ ចម និម្មល រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា ដែលធ្វើឡើងនៅទីក្រុងស៊ីដនី កាលពីថ្ងៃទី១៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥។
នាឱកាសនោះដែរ សមាគមធុរកិច្ចប្រចាំរដ្ឋ New South Wales បានបង្ហាញការសាទរនិងត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេចក្នុងការផ្សារភ្ជាប់ជាមួយវិស័យឯកជននៅកម្ពុជា ខណៈសមាគមក៏បានបង្ហាញពីចំណាប់អារម្មណ៍ក្នុងការវិនិយោគលើវិស័យដែលមានសក្តានុពលជាច្រើនដូចជា ពាណិជ្ជកម្ម រ៉ែ កំពង់ផែ បច្ចេកវិទ្យាកសិកម្ម​នាពេលខាងមុខផងដែរ។
បើតាមការបញ្ជាក់បន្ថែមរបស់ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម បានឱ្យដឹងថា សមាគមធុរកិច្ចខាងលើ គឺមានមូលដ្ឋានប្រចាំរដ្ឋ New South Wales ប្រទេសអូស្រ្តាលី។ សមាគមធុរកិច្ច គឺមានវ័យចំណាស់ជាងគេនៅអូស្ត្រាលីនិងមានសមាជិកជាង ១០០.០០០នាក់។
គួររំលឹកថា ក្នុងខែមករាតែមួយ ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា (CDC) បានអនុម័តគម្រោងវិនិយោគសរុបចំនួន ៦៨គម្រោង ក្រោមទុនវិនិយោគសរុបចំនួន ៧៤៨លានដុង។ ខណៈពេលដែលការវិនិយោគភាគច្រើនមានប្រភពមកពីប្រទេសចិន ស្មើនឹង ៧៣,៣៥% វាក៏មានការរួមចំណែកគួរឱ្យកត់សម្គាល់ពីប្រភពក្នុងស្រុក និងការវិនិយោគពីប្រទេសមួយចំនួនទៀត រួមមាន៖ ប្រទេសវៀតណាម ចក្រភពអង់គ្លេស សិង្ហបុរី សហរដ្ឋអាមេរិក អូស្ត្រាលី និងម៉ាឡេស៊ីផងដែរ។
វិធីសាស្រ្តវិនិយោគជាយុទ្ធសាស្ត្រនេះ ត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងមិនត្រឹមតែជំរុញសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងជំរុញទំនាក់ទំនងដែលមានអត្ថប្រយោជន៍ទៅវិញទៅមករវាងប្រទេសអូស្ត្រាលី និងកម្ពុជា ដោយត្រួសត្រាយផ្លូវសម្រាប់ការបណ្តាក់ទុនរួមគ្នាបន្ថែមទៀតនាពេលអនាគត។