ក្រសួង និងអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធបានរៀបចំកិច្ចប្រជុំអន្តរក្រសួងដើម្បីពិភាក្សាលើសេចក្តីព្រាងអនុក្រឹត្យថ្មីមួយ ដែលផ្តោតលើនីតិវិធីនៃការប្រមូលកម្រៃសេវាគ្រប់គ្រងទឹកកខ្វក់ នេះបើយោងតាមកិច្ចប្រជុំរបស់ក្រុមការងារអ្នកច្បាប់ កាលពីថ្ងៃទី២៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ នៅទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រីបានរៀបចំកិច្ចប្រជុំចង្អៀតមួយក្រោមអធិបតីភាពរបស់ឯកឧត្តម លីវ សុវណ្ណា អនុប្រធាន និងជាប្រធានក្រុមការងារទី៤ នៃក្រុមប្រឹក្សាអ្នកច្បាប់ រួមជាមួយឯកឧត្តម អេង រត្នមុនី អគ្គលេខាធិការរង និងជាសមាជិកអចិន្រ្តៃយ៍នៃក្រុមប្រឹក្សាសេដ្ឋកិច្ច សង្គមកិច្ច និងវប្បធម៌។ កិច្ចពិភាក្សានេះមានការចូលរួមពីមន្ត្រីជំនាញ និងតំណាងក្រសួងពាក់ព័ន្ធជាង ៦០រូប ដើម្បីពិនិត្យឱ្យបានស៊ីជម្រៅលើទិដ្ឋភាពច្បាប់ បែបបទ និងនីតិវិធីនៃសេចក្តីព្រាងអនុក្រឹត្យនេះ។
គោលបំណងចម្បងនៃការរៀបចំក្របខ័ណ្ឌការងារនេះ គឺដើម្បីបង្កើតប្រព័ន្ធប្រមូលកម្រៃសេវាពីអ្នកប្រើប្រាស់ឱ្យមានភាពសុក្រឹត ដែលនឹងក្លាយជាមូលដ្ឋានគ្រឹះក្នុងការធានានិរន្តរភាពនៃធនធានទឹក និងការថែទាំហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធលូកខ្វក់ក្នុងរយៈពេលវែង។ តាមរយៈយន្តការនេះ រដ្ឋាភិបាលរំពឹងថានឹងអាចពង្រឹងការគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុនៅថ្នាក់មូលដ្ឋាន និងបង្កើនគុណភាពនៃការផ្តល់សេវាជូនប្រជាពលរដ្ឋឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង។ តាមរយៈមតិចូលរួមរបស់តំណាងក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូនបានសង្កត់ធ្ងន់ថា គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះឆ្លុះបញ្ចាំងពីការប្តេជ្ញាចិត្តយ៉ាងមុតមាំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមផ្នែកអនាម័យ ស្របពេលដែលធានាថាប្រជាពលរដ្ឋទទួលបានសេវាកម្មដ៏សមស្របមួយ។ លោកបានបន្ថែមថា ការអភិវឌ្ឍនីតិវិធីឱ្យបានច្បាស់លាស់ នឹងជួយលើកកម្ពស់តម្លាភាព និងគណនេយ្យភាពនៅក្នុងប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងទឹកកខ្វក់ទាំងមូល។
ជាលទ្ធផល កិច្ចប្រជុំបានបញ្ចប់ដោយជោគជ័យក្នុងកម្រិតបច្ចេកទេស ហើយជំហានបន្ទាប់នឹងឈានទៅដល់ការបើកកិច្ចប្រជុំអន្តរក្រសួងដើម្បីសុំការអនុម័តជាផ្លូវការលើអនុក្រឹត្យនេះ។ នៅក្នុងបរិបទដែលទីក្រុងកំពុងមានការរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័ស តម្រូវការសម្រាប់ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងទឹកកខ្វក់ដែលមានប្រសិទ្ធភាពបានក្លាយជាកត្តាចាំបាច់បំផុតសម្រាប់កិច្ចការពារសុខភាពសាធារណៈ និងនិរន្តរភាពបរិស្ថាន។ អនុក្រឹត្យនេះនឹងក្លាយជាឧបករណ៍គតិយុត្តិដ៏សំខាន់ដែលជួយឱ្យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដើរទាន់សន្ទុះនៃការអភិវឌ្ឍនគរូបនីយកម្ម និងការការពារធនធានសហគមន៍។ រាជរដ្ឋាភិបាលនឹងបន្តផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានលម្អិតអំពីការអនុវត្តនីតិវិធីថ្មីនេះ ដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ និងម្ចាស់អាជីវកម្មក្នុងមូលដ្ឋាន នៅពេលដែលសេចក្តីព្រាងអនុក្រឹត្យស្តីពីបែបបទ និងនីតិវិធីនេះ ត្រូវបានសម្រេចជាស្ថាពរ ដើម្បីឱ្យគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធបានយល់ដឹងអំពីផលប៉ះពាល់ និងអត្ថប្រយោជន៍នៃការបង់កម្រៃសេវាគ្រប់គ្រងទឹកកខ្វក់សម្រាប់អនាគតដ៏យូរអង្វែង។ (អានបន្ថែម)