តម្លៃលំនៅដ្ឋានក្នុងទីក្រុងបាងកក ដាំក្បាលចុះខ្លាំង ខណៈវិបត្តិកូវីដ១៩ ក្នុងស្រុកកំពុងក្ដៅគគុក
តម្លៃលំនៅឋានក្នុងទីក្រុងបាងកកប្រទេសថៃ បានដាំក្បាលចុះខ្លាំង បើធៀបនឹងប្រទេសក្នុងតំបន់អាស៊ីផ្សេងទៀត។ ការធ្លាក់ចុះតម្លៃអចលនទ្រព្យលំនៅឋាននេះ គឺស្របពេលដែលប្រទេសនេះកំពុងរួមរឹតដោយវិបត្តិជំងឺកូវីដ១៩ ខ្លាំងក្លា។
យោងតាមការសិក្សាដែលមានឈ្មោះថា Global Cities Q3 2021 ក្រុមហ៊ុនអលចនទ្រព្យ Juwai IQI តម្លៃលំនៅឋានក្នុងទីក្រុងបាងកក ធ្លាក់ចុះ ៦% នៅក្នុងត្រីមាសទី១ ធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំមុន។ ប៉ុន្តែតម្លៃនេះ គឺផ្តោតទៅលើខុនដូស្ថិតនៅក្នុងតំបន់ពាណិជ្ជកម្មប៉ុណ្ណោះ។
ខុសពីទីក្រុងបាងកក យោងតាមរបាយការណ៍ដដែលថា តម្លៃលំនៅឋាននៅទីក្រុងសិង្ហបុរី កើនឡើង ៧,៦% នៅទីក្រុងកូឡាឡាំពួរមានកំណើន ៥,៦% ខណៈទីក្រុងហូជីមិញកើន ០,៧%។
ការសិក្សាបានសន្មត់ថា ការកើនឡើងនេះ គឺដោយសារវិធានការជំរុញរូបិយវត្ថុ និងសារពើពន្ធរបស់រដ្ឋាភិបាល ការចំណេញដើមទុនពីផ្សារហ៊ុនដែលកំពុងកើនឡើង និងសាច់ប្រាក់លើសដែលប្រមូលបានក្នុងកំឡុងពេលជាប់គាំង។
ការសិក្សា បន្តទៀតថា ការធ្លាក់តម្លៃនេះ ក៏ដោយសារតែនិន្នាការតម្រូវការថ្មីរបស់អ្នកទិញ ពោលគឺអ្នកទិញយកកត្តាវិបត្តិកូវីដ មកបញ្ចូលក្នុងការប៉ាន់ប្រមាណថវិកា និងប្រភេទអចលនទ្រព្យដែលពួកគេចង់បាន។