កិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងក្រសួងកសិកម្មនៃប្រទេសទាំងពីរ នឹងជួយសម្រួលដល់ការនាំចេញ និងលើកកម្ពស់សមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងរបស់កម្ពុជាលើឆាកអន្តរជាតិ
កម្ពុជាត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេចក្នុងការពង្រីកវិសាលភាពនៃការនាំចេញកសិផលទៅកាន់តំបន់អាស៊ីបូព៌ា តាមរយៈការបង្កើតផ្លូវដឹកជញ្ជូនយុទ្ធសាស្ត្រឆ្លងកាត់សាធារណរដ្ឋប្រជាធិបតេយ្យប្រជាមានិតឡាវ។ កាលពីថ្ងៃទី២៥ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ ឯកឧត្តម ឌិត ទីណា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ កម្ពុជា និងសមភាគីឡាវ លោក Linkham DOUANGSAVANH រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម និងបរិស្ថាន បានចុះហត្ថលេខាជាផ្លូវការលើកិច្ចព្រមព្រៀងដែលអនុញ្ញាតឱ្យផលិតផលកសិកម្មកម្ពុជាអាចដឹកជញ្ជូនឆ្លងកាត់ប្រទេសឡាវ ដើម្បីឆ្ពោះទៅកាន់ទីផ្សារដ៏ធំរបស់ប្រទេសចិន។ ច្រករបៀងភស្តុភារកម្មថ្មីនេះ ត្រូវបានរំពឹងថានឹងផ្ដល់នូវជម្រើសដឹកជញ្ជូនដែលចំណាយតិច និងមានល្បឿនលឿនសម្រាប់អ្នកនាំចេញ ដែលជាការគាំទ្រដល់គោលដៅរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការក្លាយជាអ្នកផ្គត់ផ្គង់ស្បៀងដ៏សំខាន់ក្នុងតំបន់។
ឯកឧត្តម ឌិត ទីណា បានសង្កត់ធ្ងន់ថា កិច្ចព្រមព្រៀងនេះគឺជាសមិទ្ធផលដ៏សំខាន់ក្នុងការពង្រឹងសក្តានុពលកសិកម្មរវាងប្រទេសភូមិផងទាំងពីរ។ ក្រៅពីអត្ថប្រយោជន៍នៃការដឹកជញ្ជូន កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះក៏មានចក្ខុវិស័យវែងឆ្ងាយលើការអភិវឌ្ឍវិស័យរ៉ែជីកសិកម្ម ការគ្រប់គ្រងព្រៃឈើ និងការផ្សារភ្ជាប់ទីផ្សារកសិកម្មឱ្យកាន់តែស៊ីជម្រៅ។ តាមរយៈការប្រើប្រាស់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដែលមានស្រាប់ រួមទាំងផ្លូវរថភ្លើងឡាវ-ចិន កសិផលកម្ពុជាដូចជា ចេក ស្វាយ និងមៀន នឹងអាចទៅដល់ដៃអ្នកប្រើប្រាស់នៅប្រទេសចិនដោយរក្សាបាននូវគុណភាពស្រស់ល្អ និងកាត់បន្ថយចំណាយលើការដឹកជញ្ជូនបានយ៉ាងច្រើន។
ការពង្រីកទីផ្សារយុទ្ធសាស្ត្រនេះ កើតឡើងបន្ទាប់ពីកម្ពុជាសម្រេចបាននូវទំហំពាណិជ្ជកម្មអន្តរជាតិដ៏អស្ចារ្យ។ យោងតាមលោកជំទាវ ចម និម្មល រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ទំហំពាណិជ្ជកម្មអន្តរជាតិរបស់កម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ២០២៥ សម្រេចបានរហូតដល់ ៦៥,២០ ពាន់លានដុល្លារ ដែលកើនឡើង ១៨ ភាគរយធៀបនឹងឆ្នាំមុន។ កំណើនសេដ្ឋកិច្ចដ៏រឹងមាំនេះ គឺជាលទ្ធផលនៃការដាក់ចេញនូវវិធានការកំណែទម្រង់មុតស្រួចជាបន្តបន្ទាប់ និងការខិតខំប្រឹងប្រែងក្នុងការធ្វើចម្រុះកម្មផ្លូវនាំចេញ និងដៃគូពាណិជ្ជកម្មអន្តរជាតិ។
នៅពេលដែលផ្លូវដឹកជញ្ជូនថ្មីឆ្លងកាត់ប្រទេសឡាវចាប់ផ្ដើមដំណើរការ វាមិនត្រឹមតែជាខ្សែបន្ទាត់ភស្តុភារកម្មប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែគឺជាសក្ខីភាពនៃសមាហរណកម្មតំបន់ឱ្យកាន់តែស៊ីជម្រៅក្នុងក្របខ័ណ្ឌអាស៊ាន។ សម្រាប់កសិករ និងសហគ្រាសកសិធុរកិច្ចកម្ពុជា កិច្ចព្រមព្រៀងនេះគឺជាការបើកទ្វារដ៏សំខាន់ទៅកាន់ទីផ្សារដែលមានតម្រូវការខ្ពស់បំផុតក្នុងលោក ដែលធានាថាផលផ្លែនៃកម្លាំងញើសឈាមរបស់ពួកគេនឹងទទួលបាននូវតម្លៃសមរម្យ និងនិរន្តរភាពលើឆាកអន្តរជាតិ។