កម្ពុជាស្ថិតក្នុងចំណោមទិសដៅទេសចរណ៍កំពូលទាំង ១០ ដែលមានសណ្ឋាគារផ្កាយ ៥ តម្លៃសមរម្យ
ប្រទេសកម្ពុជា ជាប់ចំណាត់ថ្នាក់ថាជាទិសដៅទេសចរណ៍មួយក្នុងចំណោមទិសដៅកំពូលទាំង ១០ នៅលើពិភពលោក ដែលសណ្ឋាគារលំដាប់ផ្កាយ ៥ តម្លៃសមរម្យ និងជាប្រទេសតែមួយគត់នៅតំបន់អាស៊ី ដែលស្ថិតក្នុងការតារាងចំណាត់ថ្នាក់នេះ។
យោងតាមការសិក្សាដែលធ្វើឡើងដោយ The Hotel Guru ក្នុងការតារាងចំណាត់ថ្នាក់នេះ គឺមានបណ្តាប្រទេសអឺរ៉ុបចំនួន ៧ ឈរនៅលំដាប់កំពូល ហើយក្រៅពីតំបន់អឺរ៉ុប មានចំនួន ៣ប្រទេស គឺកូឡុំប៊ី ប៉ារ៉ាហ្គាយ និងកម្ពុជា។
តាមការសិក្សានេះ ប្រទេសកម្ពុជា បានផ្តល់ជូននូវបទពិសោធន៍នៃសណ្ឋាគារលំដាប់ផ្កាយប្រាំដែលមាន តម្លៃថោក និងល្អបំផុតមួយចំនួននៅលើពិភពលោក។
ដើម្បីស្វែងរកសេវាសណ្ឋាគារប្រណីតដែលមានតម្លៃសមរម្យ សម្រាប់ឆ្នាំ២០២០ ការសិក្សាបានធ្វើឡើងនៅក្នុងប្រទេសចំនួន៩៩ ប្រទេស និងបានស្រង់នៅមតិយោបល និងការវាយតម្លៃរបស់ភ្ញៀវដែលស្នាក់នៅក្នុងសណ្ឋាគារទាំងនោះ។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរ បើតួលេខពីក្រសួងទេសចរណ៍ កម្ពុជាមានសណ្ឋាគារលំដាប់ផ្កាយ ៥ ចំនួន ៣៦ សណ្ឋាគារ គិតត្រឹមឆ្នាំ ២០១៩ ឬស្មើនឹងមានចំនួន ៨ ០៤២ បន្ទប់។
ក្នុងនោះ សណ្ឋាគារលំដាប់ផ្កាយ ៥ ចំនួន ២២ គឺមានទីតាំងស្ថិតនៅក្នុងខេត្តសៀមរាប ដែលទាក់ទាញបំផុតសម្រាប់វិស័យទេសចរណ៍ នៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា តាមរយៈការទស្សនាប្រសាទអង្គរវត្ត។