កម្ពុជា-វៀតណាម ប្តេជ្ញាពង្រឹងទំនាក់ទំនងពាណិជ្ជកម្ម, ពិសេសជំរុញការនាំចេញដំឡូងមីកម្ពុជាទៅទីផ្សារវៀតណាម
ក្រសួងពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា និងអនុព័ន្ធពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា ប្រចាំទីក្រុងហូជីមិញ ប្រទេសវៀតណាម បានប្តេជ្ញារួមគ្នាភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងធុរកិច្ច និងជំរុញការនាំចេញដំឡូងមីកម្ពុជាទៅកាន់ទីផ្សារប្រទេសវៀតណាមបន្ថែមទៀត។ ការប្តេជ្ញានេះ បានធ្វើឡើងនៅក្នុងដំណើរទស្សនកិច្ចដឹកនាំដោយឯកឧត្តម វ៉ា រុតសាន រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ដោយមានការចូលរួមពីសហព័ន្ធដំឡូងមីកម្ពុជា នៅទីក្រុងហូជីមិញ ប្រទេសវៀតណាម។
តាមរយៈដំណើរបេសកកម្មនេះ ត្រូវបានធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងដើម្បីភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងធុរកិច្ច និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងសហព័ន្ធដំឡូងមីកម្ពុជា និងសមាគមដំឡូងមីវៀតណាម ដើម្បីស្វែងរកឱកាសទីផ្សារ និងជំរុញការនាំចេញដំឡូងមីកម្ពុជា ទៅកាន់ទីផ្សារប្រទេសវៀតណាមឱ្យកាន់តែខ្លាំងថែមទៀត។
ក្នុងឱកាសនោះ កម្ពុជា-វៀតណាម បានធ្វើបទបង្ហាញស្តីពីសក្តានុពលវិស័យដំឡូងមីរបស់ប្រទេសទាំងពីរ បន្ទាប់មកក៏បានធ្វើទស្សនកិច្ចរោងចក្រផលិត ដើម្បីពិនិត្យមើលថាម៉ាស៊ីនកែច្នៃដំឡូងមី សម្ងួតដំឡូងមី និងពោត អាចផលិត និងកែច្នៃដំឡូមីបច្ចុប្បន្នឱ្យមានស្តង់ដាខ្ពស់អាចនាំចេញបានផងដែរ។
គួររំលឹកថា ក្រៅពីការវិនិយោគ វៀតណាមក៏ជាដៃ​គូ​ពាណិជ្ជកម្មកំពូល ដោយឈរជាទីផ្សារលំដាប់ទី១ របស់កម្ពុជាផងដែរ។ ជាក់ស្តែង នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៤ កន្លងទៅនេះ ទំហំពាណិជ្ជកម្មរវាងកម្ពុជាជាមួយប្រទេសវៀតណាម បានឈានដល់ ៤,៦ពាន់លានដុល្លារ កើនឡើង ២៣.៥ភាគរយ បើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ២០២៣។
ជាមួយគ្នានេះ កម្ពុជា-វៀតណាម បានប្តេជ្ញារួមគ្នា បង្កើនទំហំពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីឱ្យបានដល់ ២០ពាន់លានដុល្លារ ក្នុងពេលខាងមុខនេះ ដើម្បីលើកកម្ពស់សេដ្ឋកិច្ចប្រទេសទាំងពីរឱ្យកាន់រីកចំរើនបន្ថែមទៀត។នេះ បើយោងតាមជំនួបពិភាក្សារវាងសម្តេច ឃួន សុដារី ប្រធានរដ្ឋសភា ជាមួយឯកឧត្តម ង្វៀន មិញវ៉ូ  ឯកអគ្គរដ្ឋទូតវៀតណាម ប្រចាំកម្ពុជា កាលថ្ងៃទី២៦ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥៕ (អានបន្ថែម)