សមាគមអ្នកសាងសង់កម្ពុជា (CCA) បានបង្ហាញការវិវឌ្ឍន៍ដ៏សំខាន់មួយសម្រាប់វិស័យសំណង់កម្ពុជា ដោយបានរៀបចំកិច្ចប្រជុំប្រកបដោយជោគជ័យជាមួយសមាគមអ្នកសាងសង់អន្តរជាតិចិន (CHINCA) កាលពីថ្ងៃទី ៨ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥។ ក្នុងជំនួបនេះ មិនត្រឹមតែបង្ហាញពីទិដ្ឋភាពសេដ្ឋកិច្ចដែលកំពុងរីកចម្រើនរបស់កម្ពុជាប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងបង្កើតផ្លូវសម្រាប់កិច្ចសហការដ៏មានសក្តានុពលក្នុងមុខជំនួញសំណង់ និងការអភិវឌ្ឍន៍ឧស្សាហកម្មផងដែរ។
កិច្ចប្រជុំបានពិភាក្សាលើប្រធានបទសំខាន់ៗមួយចំនួន ដោយចាប់ផ្តើមពីការជជែកពីនិន្នាការសេដ្ឋកិច្ចនាពេលបច្ចុប្បន្ននៅកម្ពុជា រួមជាមួយនឹងអាទិភាពហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសំខាន់ៗដែលកំពុងអភិវឌ្ឍន៍។ ទាំងនេះបានក្លាយជាភស្តុតាងដែលថាមានឱកាសច្រើនសម្រាប់សន្ទុះរីកចម្រើននៅក្នុងវិស័យសំណង់ដែលអាចផ្តល់ផលប្រយោជន៍ដល់ភាគីទាំងពីរ។
ការរំលេចដ៏គួរឱ្យកត់សម្គាល់គឺបទបង្ហាញរបស់ CHINCA លើបេសកកម្ម សមាជិកភាព និងកម្មវិធីសំខាន់ៗរបស់ខ្លួន ដោយបានសង្កត់ធ្ងន់លើការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ខ្លួនក្នុងការជំរុញភាពជាដៃគូអន្តរជាតិ។ សមាគមបានណែនាំកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិតរបស់ខ្លួនក្នុងការបង្កើតប្រព័ន្ធវាយតម្លៃ ខ្សែសង្វាក់ផ្គត់ផ្គង់ពណ៌បៃតង សំដៅលើកកម្ពស់និរន្តរភាពនៅក្នុងឧស្សាហកម្មសំណង់។
សមាគមទាំងពីរបានស្វែងរកសំណើជាឱកាសសម្រាប់ក្រុមហ៊ុនកម្ពុជាដើម្បីចូលរួមក្នុងយន្តការកិច្ចសហប្រតិបត្តិការខ្សែសង្វាក់ផ្គត់ផ្គង់វិស្វកម្មអន្តរជាតិ ដែលសន្យាថានឹងមានកំណើនទៅវិញទៅមក និងការចែករំលែកធនធាន។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះបានកំណត់ជំហានឆ្ពោះទៅមុខសម្រាប់ការពង្រឹងកិច្ចសហការ និងការច្នៃប្រឌិតក្នុងវិស័យនេះ។
សមាជិកចូលរួមក៏ទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ផងដែរពីការផ្លាស់ប្តូរដោយផ្ទាល់រវាងអ្នកផ្គត់ផ្គង់ឈានមុខគេរបស់ប្រទេសចិនលើគ្រឿងឧបករណ៍ និងសម្ភារៈវិស្វកម្ម ជាមួយដៃគូក្នុងស្រុកនៅកម្ពុជា ដែលជំរុញឱ្យមានទំនាក់ទំនងថ្មី និងការសហការប្រកបដោយសក្តានុពល។
ជាការរំពឹងទុក CHINCA បានស្នើឱ្យសមាជិក CCA ចូលរួមកិច្ចពិភាក្សានៅម៉ាកាវដែលផ្តោតលើវិស័យសំណង់ ដោយរំពឹងថានឹងទាក់ទាញអ្នកចូលរួមចំនួន 3,000នាក់។ តាមរយៈការស្នើនេះ សមាជិក CCA បានសម្តែងការគាំទ្រចំពោះការចូលរួមក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នេះ ដោយបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ខ្លួនក្នុងការចូលរួមក្នុងកិច្ចសន្ទនាអន្តរជាតិដែលអាចជំរុញដល់ឧស្សាហកម្មសំណង់។
តាមរយៈកិច្ចប្រជុំនេះ ប្រធានសមាគមអ្នកសាងសង់កម្ពុជា និងជានាយកក្រុមហ៊ុន OCIC បានបង្ហាញនូវមោទនភាពចំពោះគម្រោងនានារបស់កម្ពុជា ដែលបង្ហាញពីសមត្ថភាពកូនខ្មែរក្នុងការវិនិយោគ និងអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសំខាន់ៗដោយសមត្ថភាព និងធនធានផ្ទាល់ខ្លួន រួមមាន អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិតេជោ ទីក្រុងរណបកោះពេជ្រ ទីក្រុងរណបកោះនរា ទីក្រុងរណបជ្រោយចង្វារ និងទីក្រុងអូឡាំព្យា ដែលជាការបណ្តាក់ទុនរបស់ក្រុមហ៊ុន OCIC។ កិច្ចខំប្រឹងប្រែងនៃគម្រោងធំៗទាំងនេះបានទទួលការកោតសរសើរពី CHINCA អំពីការរីកចម្រើន និងមហិច្ឆតារបស់កម្ពុជាក្នុងការគ្រប់គ្រងគម្រោងខ្នាតធំទាំងនេះ។
សមាគមទាំងពីរនឹងឆ្ពោះទៅមុខក្នុងការកសាងមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះ ជាមួយនឹងក្តីសង្ឃឹមសម្រាប់ភាពជាដៃគូនាពេលអនាគតដែលនឹងផ្តល់នូវបរិយាបន្នក្នុងវិស័យសំណង់ និងការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជា។