ត្រឹមខែមីនា កម្ពុជាចម្រាញ់មាសបាន ២២៧៦ គីឡូក្រាម
ក្នុងរយៈពេល៩ខែ គិតចាប់ពីពេលបើកដំណើរកាលពីខែមិថុនា ឆ្នាំមុន ក្រុមហ៊ុនអូស្រ្តាលី Renaissance Mineral Limited (Cambodia) ចម្រាញ់បានរ៉ែមាសសរុប ២ ២៧៥ គីឡូ ពីតំបន់អាជ្ញាបណ្ណរ៉ែមាសនៅខេត្តមណ្ឌលគីរី។
បរិមាណចម្រាញ់រ៉ែមាសត្រឹមខែមីនានេះ ត្រូវបានបង្ហាញដោយ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តីកម្ពុជា ក្នុងពិធីសម្ភោធស្ពានអាកាស និងផ្លូវក្រោមដី ចោមចៅ នៅថ្ងៃទី ៣១ ខែមីនានេះ។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន មានប្រសាសន៍ថា៖ «៩ ខែ យើងផលិតមាសបាន ២ ២៧៥គីឡូ ប៉ុន្តែយើងនៅពេលយកចម្រាញ់ទៅជាមាសទឺក ១០ ត្រូវបាត់១០% អញ្ចឹងនៅសុទ្ធ បានជាង២តោន»។
តាមការគ្រោងទុក មាសសុទ្ធប្រមាណ ៣តោន នឹងផ្លូវផលិតបានក្នុងមួយឆ្នាំ សម្រាប់រយៈពេល ៨ឆ្នាំដំបូង ដោយមាសនឹងត្រូវនាំចេញទៅបន្សុទ្ធនៅអូស្ត្រាលី។