ប្រទេសកម្ពុជាប្រឈមនឹងកង្វះខាតស៊ីម៉ង់តិ៍៍
វិស័យសំណង់របស់ប្រទេសកម្ពុជាបន្តបង្ហាញពីកម្រិតនៃការរីកចម្រើន ប៉ុន្តែផលិតផលស៊ីម៉ង់តិ៍៍ក្នុងស្រុកកំពុងខ្វះខាត ដែលតម្រូវឱ្យឲ្យក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍មួយចំនួនស្វែងរកការផ្គត់ផ្គង់ពីក្រៅប្រទេស។
បើទោះបីរោងចក្រស៊ីម៉ង់តិ៍៍ក្នុងស្រុកជាច្រើនបានចូលមកក្នុងទីផ្សារនាប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះក៏ដោយ ក៏ផលិតកម្មរបស់រោងចក្រទាំងនោះមិនគ្រប់គ្រាន់ដើម្បីបំពេញតម្រូវការបច្ចុប្បន្ននោះទេ នេះបើតាមអ្នកជំនាញខាងឧស្សាហកម្មនេះ។
លោក Charles Vann តំណាងប្រធានសមាគមអ្នកម៉ៅការសាងសង់កម្ពុជា បានប្រាប់កាសែតភ្នំពេញប៉ុស្តិ៍ថា ផលិតកម្មក្នុងស្រុក «អាចត្រឹមតែផ្គត់ផ្គង់ផ្នែកតូចមួយនៃតម្រូវការទីផ្សារប៉ុណ្ណោះ»។
លោក ទូច សំណាង អនុប្រធានអគ្គនាយករងក្រុមហ៊ុនវិនិយោគកម្ពុជាក្រៅប្រទេស (OCIC) បានប្រាប់កាសែតដដែលថា “តម្រូវការស៊ីម៉ង់តិ៍៍របស់ក្រុមហ៊ុន OCIC គឺ 20,000២០.០០០ ទៅ 30,000៣០.០០០ តោន ជារៀងរាល់ឆ្នាំ ហើយខ្ញុំជឿជាក់ថា តម្រូវការនេះនឹងកើនឡើងនៅពេលសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាបន្តរីកចម្រើននិងមានកំណើន”។