ឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២៤ កម្ពុជាប្រមូលពន្ធបានជិត $៣ពាន់លាន ទាបជាងផែនការកំណត់
រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានប្រមូលចំណូលពន្ធមានទឹកប្រាក់សរុប ២,៩០៩ លានដុល្លារ អាមេរិក ក្នុងឆមាសទី១ឆ្នាំ២០២៤ ឬស្មើប្រមាណ ៤៦ភាគរយ នៃច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុ​ឆ្នាំ២០២៤។
យោងតាមរបាយការណ៍ស្តីពីការអនុវត្តថវិកាឆមាសទី១ និងការវាយតម្លៃលើការអនុវត្តច្បាប់ស្តីពី ការគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុឆ្នាំ២០២៤ ចំណូលពីគយមានចំនួនជាង ១.២ពាន់លានដុល្លារ ស្មើនឹង ៤៤% នៃច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុ២០២៤។​
ចំណែក ចំណូលពីពន្ធដារវិញមានចំនួន ១.៧ពាន់លានដុល្លារ ស្មើនឹង ៤៨% នៃច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុឆ្នាំ២០២៤។
ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានលើកឡើងថា ការប្រមូលពន្ធគយមិនបានគ្រប់តាមផែនការដែលកំណត់នេះ គឺដោយថាតែការនាំចូលទំនិញចម្រុះធ្លាក់ចុះ ពិសេសយានយន្តបន្តធ្លាក់ចុះជាបន្តបន្ទាប់ ខណៈប្រជាពលរដ្ឋក៏មានការក្បិតក្បៀតលើការចំណាយផងដែរ។
បន្ថែមពីនេះ ការអនុវត្តកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរី ក៏ជាកត្តារួមផ្សំដែលបង្កផលប៉ះពាល់ដល់ការប្រមូលចំណូលរបស់គយដែរ។
ក្រសួងលើកឡើងទៀតថា ការប្រមូលចំណូលពន្ធដារធ្លាក់ចុះគឺដោយសារតែចំណូលពីពន្ធលើប្រាក់ចំណូល និងពីអាករលើមុខទំនិញ និងសេវាក្នុងស្រុកធ្លាក់ចុះខ្លាំងពេក។
ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ ប៉ាន់ស្មានថា ការប្រមូលចំណូលសារពើពន្ធនៅពេញមួយឆ្នាំ២០២៤ អាចសម្រេចបានប្រមាណជាង ៥ពាន់លានដុល្លារ ឬស្មើ ៨៥,៥% នៃផែនការច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុឆ្នាំ២០២៤ ខណៈច្បាប់តម្រូវឱ្យប្រមូលឱ្យបានជាង ៦ពាន់លានដុល្លារ។