កម្ពុជាមានទីតាំងពិនិត្យគុណភាពខ្យល់ ៥១ទីតាំង ខណៈរាជធានីភ្នំពេញមាន ១៤ទីតាំង
មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ក្រសួងបរិស្ថានបានបញ្ជាក់ថា នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជាមានទី​តាំងត្រួតពិនត្យគុណភាពខ្យល់ចំនួន​៥១ ទីតាំងក្នុងការប្រមូលនូវទិន្ន​ន័យខ្យល់ប្រចាំថ្ងៃយកមកវាយតម្លៃដើម្បីគ្រ​ប់គ្រងគុណភាព​ខ្យល់​នៅកម្ពុជា​ប្រកប​ដោ​​យ​​សុក្រឹតភាព។
ឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការមានប្រសាសន៍ថា «យោងតាមអ្វីដែលជាការត្រួតពិនិត្យទៅលើ​គុណភាពខ្យល់​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុ​ជា​របស់យើងនេះ គឺយើងបានរៀបចំនៅទីតាំងត្រួតពិនិត្យខ្យល់គឺចំនួន ៥១ទីតាំងនៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​ក្នុងនោះ​​គឺរាជធានីភ្នំពេញ​មានចំនួន​ ១៤ទីតាំង ហើយនៅតាមបណ្ដាខេត្តមានចំនួន ៣៧ទីតាំងដើម្បីយើង​ប្រមូល​នូវទិ​ន្ន​​ន័យប្រចាំថ្ងៃ»។
ជាមួយគ្នានេះផងដែរ ឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការ បានឱ្យដឹងបន្ថែមថា ប្រភពបំពុលខ្យល់សំខាន់ៗ​មាន ៥ គឺ ទី​១-ការ​កើនឡើងនៃចំនួនយានយន្តនិងការដឹកជញ្ជូន, ទី២-​ការឆេះនៅទីលានចាក់​សំរាមឬការដុតសំរាមនៅទីវា​ល​ ,ទី៣​ការ​​ដុត​ចោ​លនូវកាកសំណល់និងសំ​ភារះដែលខូចគុណភាព ,ទី៤-​ការដុតកាកសំណ​ល់កសិកម្មក្រោយកា​រប្រ​មូ​ល​ផ​ល​, និង​ទី៥-ការ​​ដុតឥន្ធនៈកខ្វក់ក្នុងឡកំដៅឬក្នុងរោងចក្រជាដើ​ម។