កម្ពុជា បានក្លាយជាប្រទេសផលិត​គ្រាប់​ស្វាយចន្ទី​ឆៅ​ច្រើន​ជាង​គេលំដាប​ទី​២ លើ​ពិភពលោក
កម្ពុជាបានក្លាយជាប្រទេសផលិតគ្រាប់ស្វាយចន្ទីធំជាងគេទីពីរលើពិភពលោកបន្ទាប់ពីប្រទេសកូតឌីវ័រ ដោយប្រមូលផលគ្រាប់ស្វាយចន្ទីបានដល់ទៅជាង ៨៣០.០០០ តោនក្នុងរយៈពេលប្រាំពីរខែដំបូងនៃឆ្នាំ ២០២៤។ នេះបើយោងតាមការចុះផ្សាយរបស់ក្រសួងព័ត៌មាននៅថ្ងៃទី ២២ ខែសីហា ឆ្នាំ ២០២៤។
លោក អួន ស៊ីឡុត ប្រធានសមាគមគ្រាប់ស្វាយចន្ទីកម្ពុជា (CAC) មានប្រសាសន៍ថា ក្នុងរយៈពេលប្រាំពីរខែដំបូងនៃឆ្នាំ ២០២៤ កម្ពុជាបានក្លាយជាប្រទេសផលិតគ្រាប់ស្វាយចន្ទីធំលំដាប់ទីពីររបស់ពិភពលោក វ៉ាដាច់ប្រទេសឥណ្ឌា ហើយតាមពីក្រោយប្រទេសកូតឌីវ័រ។
ក្នុងរយៈពេលប្រាំពីរខែកន្លងមកនេះ កម្ពុជាប្រមូលបានទិន្នផលសរុបជាង ៨៣ម៉ឺនតោន និងនាំចេញគ្រាប់ស្វាយចន្ទីទៅប្រទេសវៀតណាមបានជាង ៧៨ម៉ឺនតោន គិតជាទឹកប្រាក់សរុបមានជាង ១ពាន់លានដុល្លារ។
ការកើនឡើងនេះ គឺដោយសារតែកំណើនគួរឱ្យកត់សម្គាល់នៃទិន្នផលស្វាយចន្ទីនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាចាប់តាំងពីខែឧសភា ដែលត្រូវបានគេសង្កេតឃើញថា មានសមត្ថភាពខ្ពស់ក្នុងការសម្របខ្លួនទៅនឹងបាតុភូតអេល នីណូ (El Nino)។ ជាងនេះទៅទៀត ផ្ទៃដីដាំដុះក៏បានកើនឡើងផងដែរ។
គួរបញ្ជាក់ថា ឧស្សាហកម្មគ្រាប់ស្វាយចន្ទីនៅកម្ពុជាឥឡូវនេះទាមទារឱ្យមានការវិនិយោគបន្ថែមប្រមាណ ៣២៩លានដុល្លារទៀត ដើម្បីអនុវត្តគោលនយោបាយជាតិគ្រាប់ស្វាយចន្ទីឆ្នាំ ២០២២-២០២៧ ដោយផ្តោតលើការអភិវឌ្ឍន៍ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងការកែច្នៃក្នុងស្រុក។
លោកបន្ត ដោយសង្កត់ធ្ងន់ថា នៅពេលមានការកែច្នៃក្នុង​ស្រុកច្រើន វានឹងអាចផ្តល់ឱកាសការងារ​ដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេសអាចរក្សាបាននូវតម្លៃសមរម្យ  និងកាត់បន្ថយចំនួនអន្តរការីបានថែមទៀតផង។