កម្ពុជាពិចារណាចង់យកស្ដង់ដាសំណង់ពីប្រទេសអឺរ៉ុប មកប្រើនៅកម្ពុជា
ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ កំពុងពិចារណាទាញយកគំរូស្ដង់ដាសំណង់ពីប្រទេសអឺរ៉ុបមកកែសម្រួលប្រើប្រាស់នៅកម្ពុជា ដើម្បីលើកកម្ពស់វិស័យនេះឱ្យមានគុណភាពជាងមុន។
អ្នកជំនាញការចំនួន ១១១ នាក់ មកពីរដ្ឋាភិបាល និងផ្នែកឯកជន ទើបបានចូលរួមនៅក្នុងសិក្ខាសាលារយៈពេល ២ ថ្ងៃអំពីស្តង់ដាសំណង់ពីសហភាពអឺរ៉ុបដែលគេស្គាល់ថា Eurocodes កាលពីសប្តាហ៍មុន។
លោកស្រី Camilla Lombard អនុប្រធានកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ និងទីប្រឹក្សាគណៈប្រតិភូសហភាពអឺរ៉ុបនៅកម្ពុជាបានឲ្យដឹងថា ថា៖ «Eurocodes ជាក្រមប្រតិបត្តិដែលទាន់សម័យ និងមានប្រសិទ្ធភាពបំផុតនៃវិស័យសំណង់ ដែលប្រើនៅប្រទេសអឺរ៉ុប»។
«ប្រទេសនីមួយៗអាចរៀនសូត្រពីគំរូស្ដង់ដានេះ ហើយផ្ដាស់ប្ដូវារឱ្យសមស្របទៅនឹងបរិបទសង្គម និង លក្ខខណ្ឌរបស់ប្រទេសខ្លួន» លោកស្រីបន្ដ ។
ឯកឧត្តម លាង មុនីរិទ្ធ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បានបញ្ជាក់ថា៖ «ខ្ញុំជឿជាក់ថា សិក្ខាសាលានេះជាធាតុចូលដ៏សំខាន់សម្រាប់សម្រាប់កម្ពូជាក្នុងការចងក្រងកូដ និងស្តង់ដាសំណង់ ដោយយើងកំពុងពិចារណាយកគំរូតាមស្ដង់ដាអឺរ៉ុបលើចំណុចខ្លះ ដែលសមស្របនឹងបរិបទកម្ពុជា»។
គួរបញ្ជាក់ថា Eurocodes ជាប្រព័ន្ធស្តង់ដារនៃសំណង់ និង ស្ថាបត្យកម្មសំណង់ស៊ីវិល ដែលប្រើនៅសហភាពអឺរ៉ុប ហើយមកដល់ពេលនេះ វាក៏ត្រូវបានពិចារណាប្រើន នៅសិង្ហបុរីផងដែរ ។