រហូតមកទល់នឹងពេលនេះ កម្ពុជាចម្រាញ់មាសពីខេត្តមណ្ឌលគិរីបានជាង ៦ពាន់គីឡូក្រាម
គិតរហូតមកទល់នឹងខែមេសា ឆ្នាំ២០២៣នេះ ប្រទេសកម្ពុជាចម្រាញ់មាសពីខេត្តមណ្ឌលគិរី​បាន​ជាង ៦.០០០​គីឡូក្រាម តាមរយៈក្រុមហ៊ុនអូស្ដ្រាលី Renaissance Mineral Limited (Cambodia) ដែលកំពុងវិនិយោគលើការរុករករ៉ែមាស នៅតំបន់អូរខ្វាវ ស្រុកកែវសីមា។
នេះបើតាមប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្តម ស៊ន សារុន អភិបាលរងខេត្តមណ្ឌលគិរី ថ្លែងក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មាននៅថ្ងៃទី០៦ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៣នេះ។
ឯកឧត្តមបានលើកឡើងថា គិតតាំងពីចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មរហូតមកដល់ពេលនេះ ការចម្រាញ់​រ៉ែ​មាស​នៅ​តំបន់​អូ​ខ្វាវ ខេត្តមណ្ឌលគិរី ដោយ​ក្រុមហ៊ុន​អូស្ត្រាលី Renaissance Mineral សម្រេចបាន​ប្រមាណប្រមាណ ៦តោនហើយ។
ក្រុមហ៊ុន​នេះ​បានក្លាយជាក្រុមហ៊ុនទី១ ដែលចាប់ផ្តើម​ដំណើរការ​ចម្រាញ់​រ៉ែ​មាសនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដោយបានចាប់ផ្តើម​តាំងពី​ថ្ងៃទី​២១ មិថុនា ឆ្នាំ ​២០២១។​ បើតាមផែនការ​  ក្រុមហ៊ុន​អូស្ត្រាលី​មួយ​នេះ​ អាច​ផលិត​មាស​សុទ្ធ​បាន​ប្រមាណ​៣​តោន​ក្នុង​១​ឆ្នាំ ដែល​រំពឹង​ថា នឹង​អាច​ផ្តល់​ចំណូល​ដុល​ជា​មធ្យម​ ១៨៥​លាន​ដុល្លារ​ក្នុង​១​ឆ្នាំ​។
ក្រៅពីក្រុមហ៊ុននេះ ក៏មានក្រុមហ៊ុនធ្វើអាជីវកម្មរ៉ែមាសចំនួន ៧ផ្សេងទៀតបាននិងកំពុងធ្វើអាជីវកម្មនៅខេត្តចំនួន៤ គឺខេត្តមណ្ឌលគីរី រតនៈគីរី បាត់ដំបង និងខេត្តព្រះវិហារ។ (អានបន្ថែម)
អភិបាលរងខេត្តបានគូសបញ្ជាក់ថា បច្ចុប្បន្ននេះ មានក្រុមហ៊ុនចំនួន១​៤ បានទទួលសិទ្ធិសិក្សា និងវិនិយោគលើវិស័យរ៉ែ ស្មើនឹង ១៨បណ្ណ ដែលក្នុងនោះ មានក្រុមហ៊ុនផលិតជាលក្ខណៈសិប្បកម្មមានចំនួន ១១អាជ្ញាបណ្ណ៕