រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានប្រមូលទុនចំនួនប្រមាណ ១០.១៥ លានដុល្លារ ពីការបោះផ្សាយមូលបត្ររដ្ឋ គិតត្រឹមត្រីមាសទី៣​ ឆ្នាំ២០២២នេះ។
“នៅក្នុងត្រីមាសទី៣ ឆ្នាំ២០២២នេះ​ រាជរដ្ឋាភិបាល បានបោះផ្សាយលក់មូលបត្ររដ្ឋសរុបចំនួន ៤១,៨ ប៊ីលានរៀល ត្រូវនឹងប្រមាណ ១០,១៥លានដុល្លារអាមេរិក” នេះយោងតាមព្រឹត្តិបត្រស្ថិតិបំណុលសាធារណៈកម្ពុជាចេញផ្សាយកាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ (NBC) បាន​ធ្វើការ​បោះ​ផ្សាយ​មូលបត្រ​រដ្ឋ​លើក​ទី​ ១ ជា​ផ្លូវការ​នៅក្នុងខែកញ្ញា ដើម្បី​កៀរគរ​មូលនិធិ​ប្រមាណ ៣០០ដុល្លារនៃ​ផែនការ​បោះផ្សាយ។
ការបោះ​ផ្សាយ​មូលបត្រ​រដ្ឋ​នេះ​នឹង​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​មាន​លទ្ធភាព​បន្ថែមទៀត​ក្នុង​ការ​ប្រមូល​មូលនិធិ​ ដើម្បី​បម្រើ​ដល់​ការអភិវឌ្ឍ​ប្រទេស​។
​មូលបត្រ​រដ្ឋ​នេះ​ មាន​តម្លៃ​ចារឹក​ចំនួន ១ លាន​រៀល​ ឬ ២៥០​ដុល្លារ​ក្នុង ១​បណ្ណ ហើយ​វិនិយោគិន​ដែល​ទិញ​មូលបត្រ​នេះ​នឹង​ទទួល​បាន​អត្រា​ការប្រាក់ ២​ភាគរយ​ថេរ​ក្នុង​ ១ ​ឆ្នាំ ដែល​នឹង​ទូទាត់​ឱ្យ​ក្នុង​រយៈពេល ៦​ខែម្តង​។