រយៈពេល៦ខែ កម្ពុជាអនុម័តគម្រោងវិនិយោគថ្មីបានចំនួន ៣៧៣ មានទុនសរុប ៥,៨ពាន់លានដុល្លារ
ក្នុងឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២៥នេះ កម្ពុជាអនុម័តគម្រោងវិនិយោគថ្មីបានចំនួ​ន ​៣៧៣គម្រោង ក្នុងទុនវិនិយោគសរុប ៥,៨ពាន់លានដុល្លារ កើន ៧៧%។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា (CDC) ដែលបានចេញផ្សាយនៅថ្ងៃទី០៧​ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥។
ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជាបានបញ្ជាក់ថា តាមរយៈគម្រោងវិនិយោគទាំង ៣៧៣នេះ នឹងអាចបង្កើតការងារជូនប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាបានប្រមាណ ២៥ម៉ឺនកន្លែង។
ក្នុងចំណោមគម្រោងវិនិយោគទាំងនោះ គម្រោងវិនិយោគដែលមានទីតាំងស្ថិតនៅក្រៅតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសមានចំនួន ២១៦គម្រោង និងគម្រោងវិនិយោគដែលមានទីតាំង ស្ថិតនៅក្នុងតំបន់សេដ្ឋកិច្ច ពិសេសមានចំនួន ១៥៧គម្រោង។
របាយការណ៍ដដែលបានបង្ហាញទៀតថា ក្នុងឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២៥នេះ ចំនួនគម្រោងដែលត្រូវបានអនុម័តមានការកើនឡើងរហូតដល់ទៅ ១៨៣គម្រោង ខណៈទុនវិនិយោគក៏មានការកើនឡើងប្រមាណ ២,៥ពាន់លានដុល្លារផងដែរ ដែលស្មើនឹងប្រមាណ ៧៧% ធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាក្នុងឆ្នាំ២០២៤។
ការកើនឡើងនៃគម្រោងវិនិយោគនេះ ក៏បានឆ្លុះបញ្ជាំងពីសក្ដានុពលនៃវិស័យឧស្សាហកម្មកម្ពុជាដែលបានស្រូបទាញទុនវិនិយោគបានរហូតដល់ ៤,២ពាន់លានដុល្លារ, តាមពីក្រោយដោយវិស័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងផ្សេងៗ ចំនួន១,៥ពាន់លានដុល្លារ, ខណៈវិស័យកសិកម្ម-ឧស្សាហកម្ម និងទេសចរណ៍ស្រូបបានត្រឹមតែ ១៣០លានដុល្លារ និង ២០លានដុល្លារ រៀងគ្នាប៉ុណ្ណោះ។
លើលពីនេះ បើក្រឡេកមើលប្រភពទុនវិនិយោគវិញ ចិនបានឈរលើលំដាប់ខ្ពស់បំផុតក្នុងឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២៥ គឺ ៥២,២៣%, តាមពីក្រោយដោយ កម្ពុជាខ្លួនឯងមាន ២៩,៧៦% និងលំដាប់ទី៣ សិង្ហបុរី មាន៧,៧២%។
យ៉ាងណាក៏ដោយ គួររំលឹកថា ក្នុងខែមិថុនាតែឯង CDC បានអនុម័តគម្រោងចំនួន ៨៣គម្រោង ក្រោមទុនវិនិយោគ ១,៦ពាន់លានដុល្លារ ក្នុងនោះលំហូរទុនក្នុងស្រុក(កម្ពុជា)ជាប់លំដាប់លេខ១ ដោយបានរួមចំណែករហូតដល់ទៅ ៤៦,៧៩% នៃទុនវិនិយោគសរុប។