នៅក្នុងការជំរុញដ៏សំខាន់មួយចំពោះកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងហិរញ្ញប្បទានជាតិរបស់ខ្លួន រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានចុះកិច្ចព្រមព្រៀងឥណទានថ្មីសរុបចំនួន ១,០៧ពាន់លានដុល្លារ ក្នុងរយៈពេលប្រាំបួនខែដំបូងនៃឆ្នាំ២០២៤។ នេះជាការកើនឡើងចំនួន ៧ភាគរយ បើធៀបនឹងរយៈពេលកាលពីឆ្នាំមុន ដែលបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់រដ្ឋាភិបាលក្នុងការធានាការផ្តល់មូលនិធិសម្រាប់ វិស័យអាទិភាព។
របាយការណ៍របស់ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ ចេញផ្សាយនៅថ្ងៃទី១០ ខែធ្នូ បង្ហាញថា ក្នុងអំឡុងត្រីមាសទី៣ តែមួយ រដ្ឋាភិបាលបានចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងឥណទានសម្បទានដែលមានទំហំទឹកប្រាក់ ៧៣៨លានដុល្លារ។ យ៉ាងណាក៏ដោយឥណទានទាំងនេះត្រូវបាន ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចលើកឡើងថា ជាឥណទានកម្រិតសម្បាទានខ្ពស់ ដោយមានធាតុអំណោយជាមធ្យមប្រមាណ ៤៧ភាគរយ។
ក្រសួងបានសង្កត់ធ្ងន់ទៀតថា កិច្ចព្រមព្រៀងទាំងនេះ គឺជាមូលដ្ឋានគ្រឹះក្នុងការបំពេញតម្រូវការហិរញ្ញវត្ថុនៃវិស័យអាទិភាពរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល។ គោលដៅរួមគឺដើម្បីជំរុញកំណើនរយៈពេលវែងប្រកបដោយនិរន្តរភាព ខណៈពេលដែលការជំរុញសេដ្ឋកិច្ច និងផលិតភាពផលិតកម្មនៅទូទាំងប្រទេស។
ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ចំពេលកិច្ចព្រមព្រៀងថ្មីទាំងនេះ រាជរដ្ឋាភិបាលបានរាយការណ៍ពីការដកសាច់ប្រាក់ចំនួន ៨០៦លានដុល្លារ សម្រាប់ប្រើប្រាស់ក្នុងវិស័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងវិស័យអាទិភាពផ្សេងទៀតក្នុងអំឡុងពេលបីត្រីមាសដំបូងនៃឆ្នាំ២០២៤។ គួរកត់សម្គាល់ថាតួលេខនេះតំណាងឱ្យការថយចុះ ៣២ភាគរយ បើប្រៀបធៀបទៅនឹងឆ្នាំមុន។
ការរួមបញ្ចូលគ្នានៃកិច្ចព្រមព្រៀងឥណទានថ្មី និងការដកសាច់ប្រាក់នេះ ឆ្លុះបញ្ចាំងពីការខិតខំប្រឹងប្រែងជាបន្តបន្ទាប់របស់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងការធ្វើឱ្យមានតុល្យភាពនៃយុទ្ធសាស្រ្តហិរញ្ញប្បទានរបស់ខ្លួន ខណៈពេលដែលការដោះស្រាយតម្រូវការសេដ្ឋកិច្ចដែលកំពុងកើនឡើងរបស់ប្រទេស។