កម្ពុជានឹងបង្កើនថាមពលចម្រុះឱ្យបាន ៣៥% ក្នុងឆ្នាំ២០៥០
កម្ពុជា បានអនុម័តយុទ្ធសាស្រ្តរយៈពេលវែងប្រកបដោយអព្យាក្រឹតភាពកាបូន ដែលមានគោលកា​រណ៍​អនុវត្ត​ថាម​ព​ល​​​ស្អា​ត និងថាមពលកកើតឡើងវិញ ក្នុងការបង្កើនថាមពលចម្រុះឱ្យបាន ២៥% នៅឆ្នាំ២០៣០ និង៣៥% នៅឆ្នាំ​២០៥០។
នេះបើតា​ម ឯកឧត្តម វ៉ាន់ មុនីនាថ  អគ្គនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋានគោលនយោបាយ និងយុទ្ធសាស្ត្រ ក្រសួង​បរិស្ថាន ក្នុងកិច្ចពិភាក្សាតុមូលលើប្រធានបទស្តីពី “Pathway for Sustainable Energy Transition in Asia and Pacific​​” កាលពីថ្ងៃទី១២ ដល់ថ្ងៃទី១៤ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២ នៅក្រុងម៉ូស្គូ នៃសហព័ន្ធរុស្ស៊ី។
ថាមពលចម្រុះ សំដៅលើថាមពលបានមកពីថាមពលកកើតឡើងវិញ និងថាមពលមិនកកើតឡើងវិញ ដែលជា​ថាម​ពល​បានមកពីពន្លឺព្រះអាទិត្យ ធ្យូងថ្ម ខ្យល់ វារីអគ្គសនីជាដើម។
ក្នុងវេទិការនេះ ឯកឧត្តមបានបន្ថែមថា ការកើនឡើងនៃនគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ការវិនិយោគ​ពី​បរទេស និងវិស័យទេសចរណ៍ បានធ្វើឱ្យកម្ពុជាមានតម្រូវការថាមពលខ្ពស់ទាំងក្នុងរយៈពេលខ្លី និង​រយៈ​ពេ​ល​វែង​។
ឯកឧត្តមអគ្គនាយក បានបន្ថែមថា ដូចនេះ កម្ពុជាបាន និងកំពុងចូលរួម​អនុវត្តគោល​ដៅអភិវឌ្ឍន៍​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​​ (គោល​ដៅ​ទី៧) ដោយទី(១)ធានាឱ្យបានជាសកលនូវសេវាកម្មថាមពលទំនើប អាចទុកចិត្តបាន និងតម្លៃ​សមរម្យ​ ទី(​២)​ជំរុញ និងពង្រឹងការអនុវត្តថាមពលកកើតឡើងវិញ និងទី(៣) លើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាពថាមពល។
ម្យ៉ាងទៀត ដើម្បីបង្កើនថាមពលចម្រុះនេះ កម្ពុជានឹងមិនបាច់សាងសង់រោងចក្រទំនប់វារីអគ្គិសនីថ្មីណា​មួយនៅ​តាមដង​ទន្លេមេ​គង្គទេ ព្រមទាំងមិនអនុម័តរោងចក្រថាមពលប្រើដោយធ្យូងថ្មថ្មីបន្ថែមទៀតដែរ។ (អានបន្ថែម)
ទន្ទឹមនឹងនេះ កម្ពុជា​ ក៏បានអំពាវនាវក្នុងការបង្កើតចំណងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទាំងនៅថ្នាក់ជាតិ និងអន្តរជាតិ​ក្នុង​​​ការដោះ​ស្រាយបញ្ហាប្រឈមផ្នែកតម្រូវការហិរញ្ញប្បទាន និងការទទួលបានពីមូលនិធិហិរញ្ញវត្ថុផ្សេងៗ ជាពិ​សេ​ស​​មូ​​លនិធិ​អាកាសធាតុបៃតង (GCF)​ដែលអាចរំពឹងទុកថានឹងអាចសម្រេចបាន និងទ្រង់ទ្រាយការវិនិយោគ ក៏ដូចជា​ការ​ផ្ទេរ​បច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីអភិវឌ្ឍ និងដំណើរការថាមពលប្រកបដោយនិរន្តភាពនៅកម្ពុជា។
គួររម្លឹកផងដែរថា ថាមពលកកើតឡើងវិញ រួមមានវារីអគ្គិសនី ថាមពលដើរដោយពន្លឺព្រះអាទិត្យ​ និងថាមពល​ជីវម៉ា​ស់​ បានកើនឡើងដល់ ៤០%  នៃ​ថាមពលសរុបនៅកម្ពុជា​ក្នុងឆ្នាំ ២០២១។​ (អានបន្ថែម)