កម្ពុជានឹងរៀបចំកម្មវិធីពានរង្វាន់ឧស្សាហកម្មបៃតង ដើម្បីជំរុញឱ្យរោងចក្រគិតគូរពីបរិស្ថានជាងមុន
ក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ នឹងបង្កើត «កម្មវិធីពានរង្វាន់ឧស្សាហកម្មបៃតងកម្ពុជា» ក្នុងគោលបំណងលើកទឹកចិត្ត និងជំរុញឱ្យក្រុមហ៊ុន រោងចក្រ និងសហគ្រាសទាំងអស់នៅកម្ពុជា ជួយគ្នាការពារបរិស្ថាន។
សេចក្តីជូនដំណឹងរបស់ក្រសួងកាលពីថ្ងៃទី៥ កក្កដា បានឱ្យដឹងថា កម្មវិធីនេះ មានគោលបំណងទទួលស្គាល់ និងផ្តល់រង្វាន់ ដល់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់រោងចក្រនានា លើការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ ក្នុងសង្វាក់ផលិតកម្មដែលប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថានតិច។
ក្រសួងបានបញ្ជាក់ថា ការផ្ដល់រង្វាន់គឺផ្អែកទៅលើច្រើនកត្តាដូចជា កម្រិតផលប៉ះពាល់បរិស្ថាន ប្រសិទ្ធភាពធនធាន និងផលិតស្អាត គណនេយ្យភាព ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងបរិស្ថាន ទំនួលខុសត្រូវក្នុងសង្គមរបស់អាជីវកម្ម និងការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងជាដើម។
អ្នកឈ្នះមិនត្រឹមតែទទួលបានពានរង្វាន់នោះ តែនឹងត្រូវបានក្រសួងជួយគាំទ្រ និងផ្សព្វផ្សាយអាជីវកម្មជាសាធារណៈដោយឥតគិតថ្លៃថែមទៀតផង។ លើសពីនេះ បើបច្ចេកវិទ្យាគួរចាប់អារម្មណ៍ ក្រសួងនឹងបន្តគាំទ្រ ជួយពង្រីក និងពង្រឹងបច្ចេកវិទ្យា ឬគោលនយោបាយនោះផងដែរ។
ចំពោះ ម្ចាស់ក្រុមហ៊ុន រោងចក្រ សហគ្រាស និងសិប្បកម្មទាំងអស់ ដែលចាប់អារម្មណ៍ អាចទៅទទួលពាក្យស្នើសុំពីការិយាល័យកម្មវិធីពានរង្វាន់ឧស្សាហកម្មបៃតងកម្ពុជា នៅទីស្ដីការក្រសួង ចាប់ពីថ្ងៃជូនដំណឹង រហូតដល់ថ្ងៃទី៣១ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១។