កម្ពុជា និងវៀតណាមពិភាក្សាគ្នាលើផ្លូវហាយវ៉េដែលអ្នកដំណើរត្រូវបង់ថ្លៃឆ្លងកាត់
ផ្លូវជាតិលេខ ១ ដែលមានប្រវែង ២៣២ គ.ម នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ តភ្ជាប់ប្រទេសជិតខាង ២ ក្នុងរយៈពេលធ្វើដំណើរប្រសើរជាងមុន តាំងពីការបើកសម្ពោធស្ពានគីហ្សូណាមក។
ផ្លូវដែលគម្រោងនឹងសាងសង់នេះ នឹងតភ្ជាប់ប្រទេសទាំង២ ជាមួយនឹងផ្លូវថ្មីមួយប្រវែង ១៤៧ គ.ម កាត់តាម ទីក្រុងបាវិត ប៉ុន្តែនៅតែត្រូវប្រើប្រាស់ស្ពានថ្មី។
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូនកម្ពុជា ឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់ថុល បានលើកឡើងថា ផ្លូវនេះអាចទទួលចំណូលដល់ ៥ពាន់លានដុល្លារ ក្នុងមួយឆ្នាំ។
ការសិក្សារបស់ជប៉ុនថ្មីៗនេះបានប៉ាន់ប្រមាណថា ការសាងសង់ផ្លូវនេះនឹងត្រូវចំណាយ អស់ ២ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ហើយផ្លូវនេះនឹងជួយកាត់បន្ថយរយៈពេលពាក់កណ្តាល ក្នុងការធ្វើដំណើរប្រៀបធៀបនឹងពេលបច្ចុប្បន្ន។