នៅក្នុងវិធានការដ៏សំខាន់មួយដើម្បីជួយដល់អាជីវករក្នុងក្រុងបាត់ដំបង រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានប្រកាសពីគម្រោងសាងសង់ផ្សារបឹងឈូកឡើងវិញ បន្ទាប់ពីមានអគ្គិភ័យដ៏សន្ធោសន្ធៅកាលពីថ្ងៃទី០៣ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤ ដោយបានបំផ្លាញតូបជិត១៥០តូប។ គំនិតផ្តួចផ្តើមកសាងឡើងវិញនេះនឹងផ្តល់ឱ្យពាណិជ្ជករនូវឱកាសពិសេសមួយសម្រាប់ពួកគេពេញមួយជីវិតគឺអាចកាន់កាប់តូបក្នុងផ្សារនេះដោយឥតគិតថ្លៃ ។
សម្តេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានប្រកាសពីផែនការនេះក្នុងពិធីសម្ពោធសមិទ្ធិផលនានា នៅតំបន់អភិវឌ្ឍន៍ ឈ្នះ-ឈ្នះ បឹងឈូក នៅថ្ងៃទី២៩ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤។
សម្តេចបានបញ្ជាក់ថា អាជីវករដែលរងផលប៉ះពាល់ទាំងអស់ រួមមាន តូបនៅជាន់ផ្ទាល់ដី ជាន់ទី១ និងតូបនៅខាងក្រោយផ្សារ នឹងមានសិទ្ធិធ្វើអាជីវកម្មនៅផ្សារថ្មីនេះដោយមិនគិតថ្លៃអស់មួយជីវិត។ សម្តេច​បាន​ធានា​ថា ការ​សាងសង់​ឡើង​វិញ​នេះនឹងត្រូវ​រក្សា​រចនាសម្ព័ន្ធ​ដើម និង​ចំនួន​តូប ដោយ​ប្រកាន់​ខ្ជាប់​នូវ​ប្លង់​ដែល​មាន​ស្រាប់ ខណៈ​អ្នក​ជំនាញ​ពីក្រសួង​ដែនដីនឹងចុះទៅធ្វើការ​វាយ​តម្លៃ។
ការ​សាងសង់​ឡើងវិញ​ត្រូវ​បាន​គេ​រំពឹង​ថា​នឹង​ចំណាយ​ពេល​ប្រហែល​បួន​ខែ​នៅ​ពេល​ដែល​អាជីវករ​ដែល​តូប​របស់​ពួកគេ​ត្រូវ​បាន​បំផ្លាញ​នឹង​ត្រូវ​ផ្តល់​ទីតាំង​លក់​បណ្តោះអាសន្ន។ អ្នកដែលកាន់កាប់តូបដែលមិនមានផលប៉ះពាល់នៅជាន់ផ្ទាល់ដី និងនៅខាងក្រោយផ្សារអាចបន្តដំណើរការអាជីវកម្មបានដូចធម្មតា។
គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ គឺជាកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងដ៏សំខាន់មួយរបស់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងការជួយដល់អាជីវកម្មក្នុងស្រុក និងធ្វើឱ្យសកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ចនៅក្នុងខេត្តបាត់ដំបង មានភាពរស់រវើកឡើងវិញ ដោយជំរុញឱ្យមានភាពធន់នឹងការប្រឈមមុខនឹងភាពលំបាក។ នៅពេលដែលសហគមន៍ទន្ទឹងរង់ចាំដំណើរការសាងសង់ឡើងវិញ រដ្ឋាភិបាលនៅតែខិតខំប្រឹងប្រែងដើម្បីធានាឱ្យមានបរិយាកាសពាណិជ្ជកម្មមានស្ថេរភាព និងគាំទ្រសម្រាប់អ្នកលក់ដែលរងផលប៉ះពាល់ទាំងអស់។