ក្រសួងមហាផ្ទៃ, ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ, និងរដ្ឋលេខាធិការដ្ឋានអាកាសចរណ៍ស៊ីវិល នៅកម្ពុជា បានប្រកាសកំណត់យកទីតាំងជាង ២០កន្លែង ហាមមិនឱ្យអាកាសយានគ្មានមនុស្សបើក ឬ(ដ្រូន) បង្ហោះកាត់ជាដាច់ខាត។
នេះបើតាមប្រកាសអន្តរក្រសួងលេខ ១៦៤៤ប្រក ចុះថ្ងៃទី១៤ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៤ ដែលបានកំណត់ការគ្រប់គ្រងទិន្នន័យ តំបន់ហាមឃាត់ និងការប្រើប្រាស់អាកាសយានគ្មានមនុស្សបើក ឬ(ដ្រូន)  ព្រមទាំងកំណត់អំពីវិធានការសន្តិសុខក្នុងការប្រើប្រាស់ដ្រូន។
បន្ថែមពីនេះ ប្រកាសអន្តរក្រសួងនេះ អនុវត្តតែចំពោះអាកាសយានគ្មានមនុស្សបើក (ដ្រូន) ដែលអាចផ្ទុកទម្ងន់ចាប់ពី ២គីឡូក្រាមឡើង លើកលែងតែអាកាសយានគ្មានមនុស្សបើក (ដ្រូន) ដែលប្រើប្រាស់សម្រាប់បម្រើឱ្យវិស័យការពារជាតិ និងសន្តិសុខជាតិ។
ប្រកាសអន្តរក្រសួងនេះ បានកំណត់តំបន់ហាមឃាត់ជាង ២០ទីតាំង ដែលមិនអនុញ្ញាតឱ្យបង្ហោះដ្រូនកាត់ជាដាច់ខាត ទីតាំងទាំងនោះមានដូចខាងក្រោម៖
• ព្រះបរមរាជវាំង
• ស្ថាប័នរដ្ឋ
• មន្ទីរពេទ្យ សាលារៀន និងផ្សារ
• ពហុកីឡាដ្ឋាន
• តំបន់រមណីយដ្ឋានអង្គរ និងបរិវេណប្រាសាទ
• លំនៅឋានប្រធានព្រឹទ្ធសភា ប្រធានរដ្ឋសភា និងនាយករដ្ឋមន្ត្រី
• និវេសនដ្ឋានទូត ស្ថានទូត អគ្គកុងស៊ុល និងអង្គការអន្តរជាតិ
• មូលដ្ឋានយោធា និងមូលដ្ឋាននគរបាលជាតិ
• ទីតាំង ឬឃ្លាំងស្តុកសារធាតុងាយឆេះ ឬងាយផ្ទុះឆេះ
• ស្ថានីយវិទ្យុ ស្ថានីយទូរទស្សន៍ រោងចក្រចម្រាញ់ប្រេង ឧស្ម័ន រ៉ែ រោងចក្រអគ្គិសនី និងអនុស្ថានីយអគ្គិសនី។
បុគ្គលដែលកំពុងគ្រប់គ្រង កាន់កាប់ ឬប្រើប្រាស់អាកាសយានគ្មានមនុស្សបើក (ដ្រូន) ដែលអាចផ្ទុកទម្ងន់ចាប់ពី ២គីឡូក្រាមឡើង ត្រូវធ្វើស្វ័យប្រកាសទិន្នន័យដ្រូន នៅអធិការដ្ឋាននគរបាល ក្រុង ស្រុក ខណ្ឌ នៃទីកន្លែងដែល ដ្រូនស្ថិតនៅ។
មិនត្រឹមតែប៉ុណ្ណោះ អ្នកកាន់កាប់ដ្រូនប្រភេទនេះ មិនត្រូវបង្ហោះលើសកម្ពស់ ២០ម៉ែត្រ គិតចាប់ពីផ្ទៃដី ឬផ្ទៃទឹក លើកលែងតែមានការអនុញ្ញាតពីរដ្ឋលេខាធិការដ្ឋានអាកាសចរណ៍ស៊ីវិល។