ឧស្សាហកម្មសំណង់នៅកម្ពុជាកំពុងកើនឡើងមានកំណើនខ្លាំង
យោងតាមស្ថិតិចេញផ្សាយដោយក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ (MLMUPC) កាលពីខែកក្កដា បានឱ្យឲ្យដឹងថា ឧស្សាហកម្មសំណង់នៅកម្ពុជាបន្តមានកំណើននៅក្នុងឆមាសទីមួយនៃឆ្នាំ ២០១៧។
ឧស្សាហកម្មនេះបានកើនឡើង ២៨ភាគរយក្នុងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ ២០១៦ ដោយមាន គម្រោងថ្មីចំនួន ១.៥២៣ ត្រូវបានអនុម័ត នៅចន្លោះខែមករា និងខែមិថុនាឆ្នាំ ២០១៧។ ក្រសួង MLMUPC បានផ្តល់តម្លៃសរុបលើគម្រោងដែលបានអនុម័តក្នុងឆមាសទីមួយនៃឆ្នាំ ២០១៧នេះ ថាមានតម្លៃ ៤,៩៤ ប៊ីលានដុល្លារ។ តួលេខទាំងនេះគឺធៀបនឹងគម្រោងចំនួន ១.១៨៣ ដែលមានតម្លៃ ៣.៩៧ ប៊ីលានដុល្លារ ដែលត្រូវបានអនុម័តកាលពីឆមាសទីមួយនៃឆ្នាំ ២០១៦។
អ្នកជំនាញផ្នែកឧស្សាហកម្មនេះមួយចំនួនបានចោទជាសំណួរថា តើតួលេខនេះមានភាពត្រឹមត្រូវទាក់ទងនឹងគម្រោងដែលត្រូវបានអនុវត្តជាក់ស្តែង ឬគ្រាន់តែជាគម្រោងដែលត្រូវបានអនុម័តទេ?យ៉ាងណាក៏ដោយ អ្នកមួយចំនួនទៀតបានបង្ហាញពីការកើនឡើងនៃប្រាក់ចំណូលនៅក្នុងវិស័យផ្គត់ផ្គង់ទីបីដែលមានដូចជា ឧបករណ៍ភ្លើងបំភ្លឺ សោរ និងការតុបតែងខាងក្នុង។ល។