គិតត្រឹមចុង​ឆ្នាំ២០២៤ ប្រភពអគ្គិសនីរបស់កម្ពុជា ​បានកើនឡើង​ដល់​ ៥.០៤៤មេហ្កាវ៉ាត់ ខណៈ​បណ្ដាញបញ្ជូន​បានកើនដល់ ៣.៨៩០​គីឡូម៉ែត្រ​ និងអនុស្ថានីយ៍ដែល​បានអភិវឌ្ឍ​បានកើនដល់ ៧០​កន្លែង​។ នេះបើតាមការបញ្ជាក់របស់​ឯកឧត្តម ​កែវ រតនៈ រដ្ឋ​មន្ត្រីក្រសួង​រ៉ែ​ និងថាមពល ក្នុង​ពិធី​បិទសន្និបាត​របស់អាជ្ញាធរ​អគ្គិសនី​​កាលពី​ថ្ងៃទី៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥​។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី​ បានថ្លែងបន្ថែមថា កម្ពុជា​បានដាក់​ផែនការ​ជំរុញការអភិវឌ្ឍ​គម្រោង​ប្រភពអគ្គិសនី​ថ្មី​ចំនួន ៣៦​គ​ម្រោ​ង​​ដែល​ភាគច្រើនជាប្រភព​ថាមពល​ស្អាត និងកកើតឡើងវិញ​ ក្នុង​នោះមាន​គម្រោងចំនួន ១៣​ មានអានុភាព​សរុប ​១.២៧៥​មេ​ហ្កាវ៉ាត់ កំពុង​សាងសង់ និង ​២៣​គម្រោង​ទៀត មានអានុភាព​សរុប ​៥.៩៥០មេហ្កាវ៉ាត់​ បានទទួលការអនុម័ត​​ឱ្យ​ធ្វើ​ការ​អភិវឌ្ឍ ដើម្បីពង្រីក​ប្រភពថាមពល​កកើ​តឡើងវិញនៅកម្ពុជាឱ្យបានយ៉ាង​តិច ​៧០​ភាគរយ នៅ​ក្នុង​​ល្បាយ​នៃ​ប្រភពអគ្គិសនី​​នាឆ្នាំ២០៣០។
ដោយឡែក គិតត្រឹមចុងឆ្នាំ២០២៤ ការផ្តត់ផ្គង់អគ្គិសនីវិញ ​បានគ្របដណ្ដប់​លើ​ភូមិចំនួន ៩៩,១៥ភាគរយ កើនឡើង​ ០,២៨​ភាគរយ ធៀបនឹងឆ្នាំ២០២៣ ខណៈដែលនៅមានចំនួន ១២០ភូមិទៀត នៅមិនទាន់មានការផ្គត់ផ្គង់អគ្គិសនី។
ជាមួយគ្នានេះ បើតាមផែនការ ក្នុង​រយៈពេល ​២ទៅ ៣ឆ្នាំ​ខាងមុខ ទាំងអគ្គិសនី​កម្ពុជាទាំង​សេវា​ករ​ឯកជន អាច​មានលទ្ធភាព​ពង្រីក​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​អគ្គិសនីពីបណ្ដាញជាតិ​បាន ៥១​ភូមិទៀត ដែលនៅសល់​ភូមិ​ចំនួន ​៦៩​ ត្រូវជា ០,៤៩%  ​ដែលអាច​ពុំមានការ​ផ្គង់ផ្គង់ពីបណ្ដាញ​ជាតិ។​
ការអភិវឌ្ឍន៍ទាំងនេះបានគូសបញ្ជាក់ពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់កម្ពុជាក្នុងការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវលទ្ធភាពទទួលបានថាមពល និងគាំទ្រដល់កំណើនប្រកបដោយនិរន្តរភាពនៅក្នុងតំបន់។