រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងរ៉ែប្តេជ្ញាប្រើបច្ចេកវិទ្យាដើម្បីធ្វើឱ្យល្បាយប្រភពថាមពល ប៉ះពាល់បរិស្ថានទាបជាងមុន
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល បានឱ្យដឹងថា ទៅអនាគត កម្ពុជានៅតែបន្តពឹងផ្អែកលើឥន្ទនៈហ្វូស៊ីល (Fossil Fuel) ដើម្បីផលិតថាមពល ក្នុងគោលបំណងដើម្បីធានាសន្តិសុខថាមពល និងកំណើនសេដ្ឋកិច្ច ប៉ុន្តែនឹងទាញប្រយោជន៍ពីបច្ចេកវិទ្យាមកធ្វើឱ្យការផលិតថាមពលស្អាត និងប៉ះពាល់បរិស្ថានទាបជាងមុន។
លើសពីនេះ ក្រសួងក៏នឹងបន្តជំរុញឱ្យមានការប្រើប្រាស់ថាមពលកកើតឡើងវិញ រួមមានវារីអគ្គិសនី សូឡា និងជីវម៉ាស ឱ្យច្រើនជាមុនផងដែរ។
ថ្លែងនៅក្នុងវេទិកា Asia CCUS Network Forum លើកទី១ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តម ស៊ុយ សែម រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល បានលើកឡើងថា ក្នុងឆ្នាំ២០២០ ប្រភពថាមពលចម្បងរបស់កម្ពុជា រួមមាន ៦០% បានពីឥន្ទនៈហ្វូស៊ីលដូចជាធ្យូងថ្ម និងប្រេង ហើយ ៤០%ទៀត បានពីប្រភពថាមពលកកើតឡើងវិញ រួមមានវារីអគ្គិសនី សូឡា និងជីវម៉ាស។
ឯកឧត្តម បន្តថា៖ «ប្រភពថាមពលកម្ពុជា នៅតែបន្តពឹងផ្អែក លើការប្រើប្រាស់ឥន្ទនៈហ្វូស៊ីលនាពេលអនាគត។ ដូច្នេះហើយ គឺចាំបាច់ណាស់ក្នុងការធានាថា ឥន្ទនៈហ្វូស៊ីលដូចជាធ្យូងថ្ម ប្រេង និងឧស្ម័នធម្មជាតិ ជាដើម ត្រូវបានប្រើប្រាស់តាមរបៀបស្អាតជាងមុន ដោយប្រើបច្ចេកវិទ្យាចាប់យក និងស្តុកកាបូនទុក»។
«ប៉ុន្តែបើសម្លឹងមើលដល់ឆ្នាំ ២០៤០ ខាងមុខ បច្ចេកវិទ្យាថាមពលផ្សេងៗ ដូចជាឧស្ម័នធម្មជាតិ និងបច្ចេកវិទ្យាថាមពលកកើតឡើងវិញ នឹងដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងល្បាយប្រភពថាមពលរបស់កម្ពុជា» ឯកឧត្តម បានបន្ត។
គួរបញ្ជាក់ថា ឆ្នាំ២០២០ សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាធ្លាក់ចុះដោយសារវីដ-១៩។ កត្តាបានធ្វើឱ្យរោងចក្រ និងអាជីវកម្មក្នុងវិស័យទេសចរណ៍បិទទ្វារ ដែលក៏ធ្វើឱ្យតម្រូវការថាមពលបានចុះប្រមាណ ២០% ធៀបនឹងឆ្នាំ២០១៩។