រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានប្រកាសនូវផែនការមហិច្ឆតាថ្មីមួយក្នុងការដាក់ឱ្យដំណើរការរោងចក្រអគ្គិសនីដើរដោយឧស្ម័ន LNG ដែលមានកម្លាំងរហូតដល់ ៩០០ មេហ្គាវ៉ាត់ នៅត្រឹមដំណាច់ឆ្នាំ២០២៦ និងគ្រោងបញ្ចប់គម្រោងទាំងស្រុងនៅចុងឆ្នាំ២០២៧។ យោងតាមការផ្សាយរបស់ក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល កាលពីថ្ងៃទី៥ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥ គម្រោងដ៏សំខាន់នេះនឹងដើរតួជាសសរស្ដម្ភក្នុងការបង្កើនការផ្គត់ផ្គង់អគ្គិសនីជាតិឱ្យកាន់តែមានភាពរឹងមាំ។
ឯកឧត្តម កែវ រតនៈ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល បានបញ្ជាក់ពីសារៈសំខាន់នៃគំនិតផ្ដួចផ្ដើមនេះក្នុងការពង្រឹងសន្តិសុខថាមពល និងការរក្សាស្ថិរភាពបណ្ដាញអគ្គិសនីជាតិ។ ឯកឧត្តមបានលើកឡើងថា ការជំរុញការអភិវឌ្ឍវិស័យអគ្គិសនីឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព និងឆាប់រហ័ស គឺជាកត្តាចាំបាច់ដើម្បីធានាបាននូវការផ្គត់ផ្គង់ថាមពលដែលគ្រប់គ្រាន់ មានចីរភាព និងមានតម្លៃសមរម្យសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋទូទាំងប្រទេស។ ក្របខ័ណ្ឌថាមពលដ៏រឹងមាំនេះ មិនត្រឹមតែបម្រើដល់ជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាជនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងជាកម្លាំងរុញច្រានដល់ការរីកចម្រើនក្នុងវិស័យសំខាន់ៗផ្សេងទៀតដូចជា ឧស្សាហកម្ម កសិកម្ម ទេសចរណ៍ និងពាណិជ្ជកម្មផងដែរ។
ជាមួយនឹងទុនវិនិយោគប្រមាណ ១,៣៤ ប៊ីលានដុល្លារអាមេរិក គម្រោងថាមពល LNG នេះត្រូវបានរំពឹងថានឹងបង្កើតឱកាសការងាររាប់រយកន្លែងសម្រាប់កម្លាំងពលកម្មក្នុងស្រុក ដែលរួមចំណែកដល់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច។ រោងចក្រនេះនឹងបំពាក់ដោយទួរប៊ីនចំនួនពីរ ដែលទួរប៊ីននីមួយៗមានកម្លាំង ៤៥០ មេហ្គាវ៉ាត់។ តាមការគ្រោងទុក ទួរប៊ីនទីមួយនឹងចាប់ផ្តើមផលិតអគ្គិសនីនៅចុងឆ្នាំ២០២៦ ហើយទួរប៊ីនទីពីរនឹងចាប់ផ្តើមនៅចុងឆ្នាំ២០២៧។ ការសាងសង់តាមដំណាក់កាលនេះ នឹងអនុញ្ញាតឱ្យមានការកើនឡើងនូវការផ្គត់ផ្គង់ថាមពលជាលំដាប់ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការដែលកំពុងកើនឡើងយ៉ាងឆាប់រហ័ស។
ចំណុចដែលគួរឱ្យកត់សម្គាល់បំផុតនោះគឺ ការផ្លាស់ប្តូរយុទ្ធសាស្ត្រវិនិយោគរបស់ក្រុមហ៊ុន Royal Group។ កាលពីមុន ក្រុមហ៊ុនទទួលបានការអនុញ្ញាតឱ្យវិនិយោគលើគម្រោងរោងចក្រអគ្គិសនីដើរដោយធ្យូងថ្មកម្លាំង ៧០០ មេហ្គាវ៉ាត់ នៅស្រុកបុទុមសាគរ ខេត្តកោះកុង។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ក្រុមហ៊ុនបានសម្រេចចិត្តបង្វែរទិសដៅមកវិនិយោគលើគម្រោងថាមពល LNG ដែលរក្សាបាននូវបរិស្ថានស្អាត និងប្រសើរជាងមុនវិញ ដែលនេះបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់កម្ពុជាចំពោះការអនុវត្តថាមពលប្រកបដោយចីរភាព។
អ្នកជំនាញថាមពលបានសាទរចំពោះការផ្លាស់ប្តូរនេះ ដោយចាត់ទុកថាការងាកមកប្រើប្រាស់ឧស្ម័នធម្មជាតិ គឺជាជំហានដ៏សំខាន់ក្នុងការកាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័នកាបូន និងការលើកកម្ពស់ក្របខ័ណ្ឌបទប្បញ្ញត្តិជុំវិញការផលិតថាមពល។ ការផ្លាស់ប្តូរនេះស្របតាមនិន្នាការពិភពលោកដែលផ្តល់អាទិភាពដល់ប្រភពថាមពលស្អាត ដើម្បីសម្រេចបាននូវគោលដៅអាកាសធាតុ។ ជោគជ័យនៃគម្រោង LNG នេះនឹងក្លាយជាគំរូដ៏សំខាន់សម្រាប់ការវិនិយោគបន្ថែមទៀតលើថាមពលកកើតឡើងវិញ និងថាមពលជំនួសនៅក្នុងតំបន់ ដែលនឹងនាំមកនូវអនាគតសេដ្ឋកិច្ចកាន់តែរឹងមាំ និងមានទំនួលខុសត្រូវចំពោះបរិស្ថានសម្រាប់កម្ពុជា។ (អានបន្ថែម)