កាណាដាត្រៀមបោះទុនរាប់ពាន់លានដុល្លារបង្កើតរថភ្លើងហោះក្នុងបំពង់សុញ្ញកាស ៣០០ គម
ក្រុមហ៊ុនបារាំង-កាណាដាឈ្មោះថា TransPod គម្រោងនឹងសាងសង់គម្រោងរថភ្លើងហោះក្នុងបំពង់សុញ្ញកាសប្រវែង ៣០០ គម តម្លៃជាងរាប់ពាន់លានដុល្លារ តភ្ជាប់ទីក្រុងសំខាន់ ២ គឺ Calgary និង Edmonton។
បច្ចុប្បន្នក្រុមហ៊ុន បានប្រមូលទុនបានជាង ៥៥០ លានដុល្លារហើយ ដើម្បីមកធ្វើគម្រោងនេះ បើយោងតាមរបាយការណ៍របស់ GCR ។
ទុននេះ គឺបានមកពីក្រុមហ៊ុនអង់គ្លេស Broughton Capital និងក្រុមហ៊ុនពាណិជ្ជកម្មឧស្សាហកម្មរបស់រដ្ឋចិន China-East Resources Import & Export។
រថភ្លើងហោះក្នុងបំពង់សុញ្ញកាស នេះ នឹងដឹកអ្នកដំណើរឆ្លងកាត់ផ្លូវ ៣០០ គីឡូម៉ែត្រ ក្នុងរយៈពេលត្រឹមតែ ៤៥ នាទីប៉ុណ្ណោះ ហើយនឹងជួយកាត់បន្ថយការបំភាយកាបូនបានជាង ៦០០ ០០០ តោនក្នុងមួយឆ្នាំ។
គម្រោងនេះនឹងជួយបង្កើតការងារថ្មីរហូតដល់ទៅ ១៤០ ០០០ កន្លែង និងចូលរួមដល់សេដ្ឋកិច្ចជាង ១៥ ពាន់លានដុល្លារ ត្រឹមឆ្នាំ២០៣០។
គម្រោងបច្ចុប្បន្នទទួលបានលិខិតអនុញ្ញាតសាងសង់ហើយ ខណៈកំពុងធ្វើការវាយតម្លៃផលប៉ះពាល់ ដោយត្រៀមសង់ឆ្នាំ ២០២៧។