ការផ្គត់ផ្គង់អគារខុនដូរព្យាករណ៍ថានឹងកើនឡើង ១២០ ភាគរយនៅឆ្នាំ ២០១៩
ការផ្គត់ផ្គង់បន្ទប់ខុនដូនៅរាជធានីភ្នំពេញ ត្រូវបានព្យាករណ៍ថានឹងកើនឡើងដល់ ១២០ ភាគរយនៅឆ្នាំ ២០១៩ ដែលកើតឡើងដោយសារតែការយឺតយ៉ាវក្នុងការបញ្ចប់គម្រោងមួយចំនួនកាលពីឆ្នាំ ២០១៨ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍ចុងក្រោយបង្អស់របស់ភ្នាក់ងារអចលនទ្រព្យអន្ដរជាតិ CBRE Cambodia ។
យោងតាមរបាយការណ៍ដែលមានឈ្មោថា «Fearless Forcast 2019» បានបង្ហាញថា នៅចុងឆ្នាំ ២០១៩ ការផ្គត់ផ្គង់លើខុនដូរដែលមានតម្លៃសមរម្យ នឹងមានកំណើនពី ៣.៥៣០ យូនីត ទៅ ៧.០៥៧ យូនីត។
ដោយឡែក របាយការណ៍ដដែលនេះក៏បានគេព្យាករណ៍ថា ការផ្គត់ផ្គង់លើខុនដូរដែលមានតម្លៃថ្លៃ អាចនឹងមានចំនួនប្រហែល ១០.៦១១យូនីត ត្រឹមដំណាច់ឆ្នាំ ២០១៩ ដែលវាមានការកើនឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់ចំនួន ២៤៣ ភាគរយ នេះបើប្រៀបធៀបទៅនឹងការផ្គត់ផ្គង់បច្ចុប្បន្នដែលប្រមាណ ៣.០៩៣យូនីត។
លើសពីនេះ សម្រាប់ការផ្គត់ផ្គង់ខុនដូរមានមានតម្លៃមធម្យម ដ៏ត្រូវបានព្យាករណ៍ថានឹងកើនឡើងជាច្រើនផងដែរ ដែលអាចនឹងមានចំនួនសរុបប្រហែល ១៣.៤៤៤យូនីត។
អ្នកនាង អាន ធីតា នាយិកាភ្នាក់ងារអចលនទ្រព្យ CBRE Cambodia បានឱ្យដឹងថា ការកើនឡើងនៃការផ្គត់ផ្គង់ខុនដូមិនមែនជាបញ្ហាចម្បងនោះទេ ព្រោះភាគច្រើននៃខុនដូទាំងអស់ត្រូវបានលក់ចេញ ប៉ុន្តែវានឹងប៉ះពាល់ដល់ទីផ្សារជួល។
“ការកើនឡើងនៃអ្នកផ្គត់ផ្គង់ខុនដូអាចជាឧបសគ្គដ៏ធំក្នុងទីផ្សារជួល។ ដោយហេតុថា ការបញ្ចប់ការសាងសង់គម្រោងខុនដូនឹងកើនឡើងទ្វេជាពីរ ដែលនឹងធ្វើអោយតម្លៃជួលនឹងធ្លាក់ចុះ ដូច្នេះវាជាបញ្ហាប្រឈមសម្រាប់វិនិយោគិនពេលដាក់ខុនដូររបស់ខ្លួនសម្រាប់ជួល»។
អ្នកនាង បានបន្ថែមទៀតថា៖ “ប៉ុន្តែ ការកើនឡើងនេះគឺល្អសម្រាប់អតិថិជនដែលចង់ជួលខុនដូ ព្រោះពួកគេអាចជួលបានក្នុងតម្លៃសមរម្យ” ។