ការគ្រប់គ្រងមូលធនចងរឹតគម្រោងរបស់ចិន
កំណើនការគ្រប់គ្រងមូលធនយ៉ាងតឹងរ៉ឹងរបស់ប្រទេសចិន កំពុងចាប់ផ្តើមប៉ះពាល់ដល់គម្រោងនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជារួមទាំងគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ទេសចរណ៍តម្លៃ ៣ប៊ីលានដុល្លារអាមេរិក នៅខេត្តព្រះសីហនុផងដែរ។
ក្រុមហ៊ុន Guangzhou R&F Properties ដែលមានមូលដ្ឋាននៅទីក្រុងហុងកុង បានប្រកាសពីគម្រោងសណ្ឋាគារឆ្នេរដ៏អស្ចារ្យរបស់ខ្លួននៅខែមករា ឆ្នាំ២០១៧។ ពេលនេះស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុន លោក Zhang Li បានរាយការណ៍ស្នើសុំការយល់ព្រមពីរដ្ឋាភិបាលចិនដើម្បីយកសាច់ប្រាក់ចេញពីប្រទេស ដើម្បីធានាពីអនាគតរបស់គម្រោងនេះ។
នៅក្នុងបទសម្ភាសន៍ជាមួយកាសែត South China Morning Post លោក Li បានថ្លែងថា ការវិនិយោគរបស់លោកនៅកម្ពុជាគឺជាផ្នែកពិសេសមួយនៃការផ្តួចផ្តើម “ខ្សែក្រវ៉ាត់មួយផ្លូវមួយ” របស់ប្រទេសចិន។
លោកបានប្រាប់ SCMP ថា “ការគ្រប់គ្រងមូលធនបច្ចុប្បន្នគឺតឹងរ៉ឹងខ្លាំងពេក”។ “យើងនឹងត្រូវបញ្ជូនលុយត្រឡប់ទៅប្រទេសចិនវិញ ប្រសិនបើយើងរកបានប្រាក់ចំណេញនៅក្រៅប្រទេស”។