Casa Meridian បើកលក់ដំណាក់កាលទី២
បន្ទាប់ពីសម្ពោធបើកការដ្ឋានក្នុងខែមិថុនាឆ្នាំ ២០១៤ និងការបើកលក់អចលនទ្រព្យដំបូងរបស់ខ្លួន អាគារខុនដូភ្លោះ Casa Meridian បានបើកលក់ដំណាក់កាលទី២ របស់ខ្លួននៅចុងខែមករា សម្រាប់បន្ទប់ស្នាក់នៅ។
ការលក់យ៉ាងលឿននៃផ្ទះពាណិជ្ជកម្មចំនួន ៨៤ ល្វែង ជំរុញឲ្យមានការបើកលក់នូវខុនដូលំដាប់ផ្កាយប្រាំចំនួន ៥១២បន្ទប់ ដល់អតិថិជន ដែលក្នុងនោះមាន​ប្រភេទ១ ទៅ ៣បន្ទប់គេង អមដោយការរចនាច្រើនបែប។
គម្រោងដែលសាងសង់ឡើងនៅលើផ្ទៃដីជាង ៦០០០ម៉ែត្រការ៉េ នៅកោះពេជ្រ ហើយដែលនឹងត្រូវចំណាយទឹកប្រាក់ ៧៥លានដុល្លារនេះ ត្រូវបានធ្វើការអភិវឌ្ឍឡើងដោយក្រុមហ៊ុន Meridian International Holding ដែលជាក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធមួយរបស់ក្រុមហ៊ុន Meridian Group ដែលមានមូលដ្ឋាននៅទីក្រុងហុងកុង។ ក្រុមហ៊ុន Meridian Group នេះមានបទពិសោធន៍នៅក្នុងវិស័យវាយនភ័ណ្ឌ កាត់ដេរ និងការអភិវឌ្ឍអចលនទ្រព្យ ៣ទសវត្សមកហើយ។ ការងារសាងសង់នេះជិតរួចរាល់ទាំងស្រុងហើយ ហើយគម្រោងនេះត្រូវបានគ្រោងនឹងបញ្ចប់នៅត្រឹមខែមិថុនាឆ្នាំ ២០១៧។
អាគារភ្លោះរបស់គម្រោងដែលមាន ៣៣ជាន់ (២ជាន់នៅក្រោមដី)នេះ មានផ្ទះពាណិជ្ជកម្មចំនួន ៨៤ល្វែង និង បន្ទប់ខុនដូចំនួន ៥១២បន្ទប់ ដែលមានតម្លៃចាប់ពី ៨០០.០០០ដុល្លារ ទៅដល់ជាង ១លានដុល្លារ។ ហាងស្ថិតនៅបួនជាន់ដំបូងនៃអាគារ ហើយបន្ទប់ខុនដូស្ថិតនៅចាប់ពីជាន់ទី ៥ ទៅទី ២៩ ចំណែកជាន់ទី ៣០ និង ៣១ ត្រូវបានបម្រុងទុកសម្រាប់ភោជនីយដ្ឋាន កន្លែងហាត់ប្រាណ អាងហែលទឹក និងកន្លែងលេងរបស់កុមារ។ គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍នេះក៏នឹងមានកន្លែងសម្រាប់ផ្សារទំនើប (ទំហំ ៦.៤៦៩ ម៉ែត្រការ៉េ) និងកន្លែងសម្រាប់អគារការិយាល័យ។
អាគារភ្លោះ CASA Meridian ត្រូវបានរចនាឡើងតាមគំនិតរបៀបចិន ដែលវានឹងនាំមកនូវគោលការណ៍ Geomancy (Feng shui) ជាលើកដំបូងមកក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ គោលការណ៍ការរចនាទាំងនេះត្រូវបានដាក់បញ្ចូលទៅក្នុងការរចនាស្ថាបត្យកម្ម ដើម្បីធានាសុខុមាលភាពរបស់អ្នកកាន់កាប់អាគារ និងអ្នករស់នៅ។ ប៉មទាំងពីរគូនៃអាគារនេះតំណាងឲ្យកាក់ចបជីករបស់ជនជាតិចិនបុរាណ (និមិត្តសញ្ញានៃទ្រព្យសម្បត្តិ) ហើយនៅចន្លោះប៉មទាំងពីរគឺទំនេរ ដើម្បីទាញយកថាមពលវិជ្ជមាន (Qi) ហាក់ដូចជាច្រកទ្វារនាគនៅក្នុងសិល្បៈបុរាណចិនដូចនោះដែរ។ បើតាមនាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍លោក Murray Ko ប្រជាជនខាងកើតភាគច្រើនបានជឿនៅក្នុង geomancy ឬ Feng Shui។
ក្រៅពីការផ្តល់ជូននូវសេវាផាសុខភាពនៅក្នុងផ្ទះជាច្រើនយ៉ាងសម្រាប់អ្នករស់នៅក្នុងខុនដូ អ្នកអភិវឌ្ឍន៍ក៏ផ្តល់ជូននូវសេវាពិសេសដល់អ្នកទិញគ្រប់ប្រភេទផងដែរ។ ក្រុមហ៊ុន Meridian Hospitality ដែលជាក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធរបស់ក្រុមហ៊ុននេះ និងដែលគ្រប់គ្រងដោយ Ascott Management គឺជាក្រុមហ៊ុនសឹង្ហបុរីមួយ ដែលជាប្រតិបត្តិករក្នុងការផ្តល់សេវាដល់អ្នករស់នៅក្នុងខុនដូធំជាងគេក្នុងពិភពលោក ព្រមទាំងអាចផ្តល់នូវការគ្រប់គ្រង និងសេវាកម្មឈ្មួញកណ្តាលនៃបន្ទប់ខុនដូសម្រាប់អតិថិជនផងដែរ។
Casa by Meridian មិនមែនជាគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យតែមួយគត់របស់ក្រុមហ៊ុននោះទេ ពោលគឺមានគម្រោងទី២ ឈ្មោះថា Skylar Meridian ដែលមាន ៣៨៥បន្ទប់ និងតម្លៃ ៣០លានដុល្លារ ហើយដែលគ្រោងនឹងបញ្ចប់នៅខែឧសភា ឆ្នាំ ២០១៨។ ចំណែកគម្រោងទីបីនៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញដែលមានគោលបំណងដើម្បីនាំយករបៀបរស់នៅហុងកុងមកកាន់ទីផ្សារកម្ពុជា នឹងត្រូវចាប់ផ្តើមនៅខែឧសភានៅបឹងកក់ ។ តាមរយៈការដាក់ប្រាក់ជាច្រើននៅលើទីផ្សារដ៏រឹងមាំនាពេលអនាគត ក្រុមហ៊ុន Meridian បានអះអាងថា ខ្លួនមានគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ជាច្រើនទៀតផងដែរ៕