ចិនសម្ពោធ​ផ្លូវដែក​ល្បឿន​លឿន​ទៅ​វៀតណាម ជំរុញ​ទំនាក់ទំនង​ពាណិជ្ជកម្ម​ជាមួយអាស៊ាន
នៅក្នុងការផ្លាស់ប្តូរដ៏សំខាន់មួយក្នុងការធ្វើឱ្យទំនាក់ទំនងសេដ្ឋកិច្ចកាន់តែស៊ីជម្រៅជាមួយបណ្តាប្រទេសអាស៊ីអាគ្នេយ៍ ប្រទេសចិនបានសម្ពោធផ្លូវដែក Fangdong ដែលជាផ្លូវរថភ្លើងល្បឿនលឿនដំបូងគេដែលតភ្ជាប់ទីក្រុងរបស់ប្រទេសចិននៅតាមព្រំដែនវៀតណាមទៅកាន់បណ្តាញផ្លូវជាតិរបស់វៀតណាម។ ផ្លូវដែក Fangdong ប្រវែង ៤៧ គីឡូម៉ែត្រ ដែលដំណើរការរវាងតំបន់ Fangchenggang និងទៅកាន់តំបន់ Dongxing ភាគអាគ្នេយ៍ប្រទេសចិន បានលេចចេញជាគម្រោងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដ៏សំខាន់ ដែលជានិមិត្តរូបនៃការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ទីក្រុងប៉េកាំងក្នុងការជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការពាណិជ្ជកម្ម និងវិនិយោគជាមួយប្រទេសជិតខាងអាស៊ីអាគ្នេយ៍របស់ខ្លួន នេះបើយោងតាមប្រភពពី SCMP កាលពីថ្ងៃទី ២៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០២៣។
តំបន់ Fangchenggang ដែល​មាន​កំពង់ផែ​សមុទ្រ​ធំ​ជាង​គេ​នៅ​ភាគ​ខាង​លិច​ប្រទេស​ចិន មាន​តួនាទី​ជា​ច្រក​ទ្វារ​ទំនាក់ទំនងសេដ្ឋកិច្ចដ៏​សំខាន់​មួយ​សម្រាប់​សមាគម​ប្រជាជាតិ​អាស៊ីអាគ្នេយ៍ (អាស៊ាន) ព្រោះវាជាកន្លែងផ្ទុកនិងផ្ទេរទំនិញដ៏ធំរវាងចិននិងអាស៊ាន។ ផ្លូវដែកដែលមានល្បឿនអតិបរមា ២00 គីឡូម៉ែត្រក្នុងមួយម៉ោង បម្រើទាំងការដឹកជញ្ជូនអ្នកដំណើរ និងការដឹកជញ្ជូនទំនិញ ដែលមិនត្រឹមតែផ្តល់នូវហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដឹកជញ្ជូនប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងកាត់បន្ថយពេលវេលាធ្វើដំណើររវាង Fangchenggang និង Dongxing ពីការចំណាយពេលមួយម៉ោងមកត្រឹមតែ ១៩ នាទីប៉ុណ្ណោះ។
មន្ត្រីមកពីសាខាណាននីងនៃក្រុមហ៊ុនផ្លូវដែករដ្ឋចិនបានកត់សម្គាល់ថា “ផ្លូវរថភ្លើងថ្មីនេះមានសារសំខាន់សម្រាប់សម្រួលការធ្វើដំណើរ ជំរុញទេសចរណ៍ព្រំដែន ការផ្លាស់ប្តូរសេដ្ឋកិច្ច និងពាណិជ្ជកម្ម និងការលើកកម្ពស់ការតភ្ជាប់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសម្រាប់គំនិតផ្តួចផ្តើមខ្សែក្រវ៉ាត់ និងផ្លូវ”។
ឆ្លងកាត់ការជម្នះលើបញ្ហាប្រឈមភូមិសាស្ត្រ និងបរិស្ថានក្នុងអំឡុងពេលសាងសង់រយៈពេល ៤ ឆ្នាំរបស់ខ្លួន ជាលទ្ធផលផ្លូវដែក Fangdong គូសបញ្ជាក់ពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ប្រទេសចិនក្នុងការពង្រឹងការតភ្ជាប់ឆ្លងកាត់ព្រំដែន។ គម្រោងនេះស្របនឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងតំបន់ក្នុងទ្រង់ទ្រាយធំ ដូចដែលបានបង្ហាញដោយសេចក្តីថ្លែងការណ៍រួមនាពេលថ្មីៗនេះក្នុងអំឡុងពេលដំណើរទស្សនកិច្ចផ្លូវរដ្ឋរបស់ប្រធានាធិបតីចិន លោក  Xi Jinping ទៅកាន់ទីក្រុងហាណូយ កាលពីខែមុន។
ជាមួយនឹងការនាំចេញទៅកាន់អាស៊ានលើសពី ៤៧៣ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក និងការនាំចូលពីអាស៊ានវិញ មានចំនួន ៣៥២ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិកក្នុងរយៈពេល ១១ ខែដំបូងនៃឆ្នាំនេះ គំនិតផ្តួចផ្តើមផ្លូវរថភ្លើងជាយុទ្ធសាស្ត្រទាំងនេះនឹងត្រៀមខ្លួនដើម្បីផ្លាស់ប្តូរទិដ្ឋភាពសេដ្ឋកិច្ចក្នុងតំបន់ និងពង្រឹងទំនាក់ទំនងពាណិជ្ជកម្ម និងដឹកជញ្ជូន ដោយភ្ជាប់ខេត្តភាគនិរតីនៃតំបន់ដីគោកជាមួយប្រទេសប្លុកអាស៊ាន៕