នៅក្នុងការផ្លាស់ប្តូរដ៏សំខាន់មួយសម្រាប់ឧស្សាហកម្មកាត់ដេរនៅកម្ពុជា ក្រុមហ៊ុនចិន Nanchang Shunmin បានប្រកាសពីចេតនារបស់ខ្លួនក្នុងការបង្កើតរោងចក្រកាត់ដេរនៅក្នុងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសចំនួនបីនៅទូទាំងប្រទេស។
ការប្រកាសនេះធ្វើឡើងក្នុងជំនួបនាពេលថ្មីៗនេះរវាងលោក គង់ ពុទ្ធា អនុព័ន្ធពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជានៅទីក្រុងប៉េកាំង និងតំណាងមកពី Nanchang Shunmin ខណៈដែលពួកគេបានពិភាក្សាអំពីសក្តានុពលនៃការវិនិយោគ និងការបណ្តាក់ទុនអាជីវកម្មនៅកម្ពុជា។
ក្រុមហ៊ុនមានចំណាប់អារម្មណ៍ជាពិសេសក្នុងការបង្កើតរោងចក្រនៅតាមទីតាំងសំខាន់ៗមួយចំនួន រួមមានតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសភ្នំពេញ តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសខេត្តព្រះសីហនុ និងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសមហាថានក្នុងខេត្តស្វាយរៀង។
ការអភិវឌ្ឍន៍នេះស្របតាមនិន្នាការដែលកំពុងបន្តនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលការវិនិយោគរបស់ចិនបានជាប់ចំណាត់ថ្នាក់ជាប្រភពមួយក្នុងចំណោមប្រភពដើមទុនបរទេសកំពូលអស់រយៈពេលជាងមួយទសវត្សរ៍មកហើយ។ យោងតាមក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា (CDC) ក្នុងរយៈពេលពីរខែដំបូងនៃឆ្នាំ២០២៥ CDC បានអនុម័តគម្រោងវិនិយោគចំនួន ១១២ ដែលមានទំហំទឹកប្រាក់ជាង ១ពាន់លានដុល្លារ។ គួរ​កត់​សម្គាល់​ថា ការ​វិនិយោគ​ពី​ប្រទេស​ចិន​មាន​​ជិត ៨០% នៃ​ចំនួន​សរុប​នេះ។
ដោយសារសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាបន្តទាក់ទាញការវិនិយោគពីបរទេស សក្តានុពលនៃការបង្កើតរោងចក្រកាត់ដេរទាំងនេះអាចជំរុញទីផ្សារការងារក្នុងស្រុកបន្ថែមទៀត និងលើកកំពស់សមត្ថភាពផលិតកម្មរបស់ប្រទេស។