ថ្មីៗនេះ ក្រុមហ៊ុនវិនិយោគ Hernan Agriculture Investment Group បានមកបង្ហាញពីចេតនាក្នុងការវិនិយោគលើវិស័យកែច្នៃ និងផលិតជីកសិកម្មនៅប្រទេសកម្ពុជា បន្ទាប់ពីកិច្ចប្រជុំប្រកបដោយផលិតភាពជាមួយតំណាងក្រសួងកសិកម្មកាលពីថ្ងៃទី១៥ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥។
ក្នុងជំនួបនោះ គណៈប្រតិភូចិនបានថ្លែងអំណរគុណចំពោះក្រសួងដែលបានផ្តល់ការយល់ដឹងដ៏មានតម្លៃអំពីទិដ្ឋភាពកសិកម្មរបស់កម្ពុជា។ ពួកគេបានសង្កត់ធ្ងន់លើការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ពួកគេក្នុងការស្រាវជ្រាវបន្ថែម ដើម្បីសម្រួលដល់ការចូលទៅក្នុងវិស័យកសិកម្មដោយរលូន ដោយផ្តោតលើការកែច្នៃផលិតផល និងការផលិតជី។
ជាការឆ្លើយតប ឯកឧត្តម គង់ ចាន់វាសនា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងកសិកម្ម បានបញ្ជាក់សារជាថ្មីអំពីគោលនយោបាយបើកចំហររបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាចំពោះអ្នកវិនិយោគបរទេស ជាពិសេសលើវិស័យកសិកម្មតែម្តង។ ឯកឧត្តមបានលើកឡើងពីសក្ដានុពលនៃកំណើនដ៏ធំធេងនៃវិស័យមួយនេះ និងសារៈសំខាន់សម្រាប់ដំណើរការនាំចេញ ដោយកត់សម្គាល់ពីការលើកទឹកចិត្តដ៏ខ្លាំងខ្លារបស់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាសម្រាប់ការវិនិយោគ។
លើសពីនេះ ឯកឧត្តម ចាន់ វាសនា បានជំរុញឱ្យក្រុមហ៊ុនចិន ពិចារណាលើការអភិវឌ្ឍន៍សួនកសិឧស្សាហកម្មនៅកម្ពុជា ដែលជាគម្រោងដែលរាជរដ្ឋាភិបាលគ្រោងនឹងប្រកាសនាពេលឆាប់ៗខាងមុខនេះ។ សួនកសិឧស្សាហកម្មទាំងនេះត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងផ្តល់នូវការលើកទឹកចិត្តរិតតែខ្លាំងសម្រាប់ការបង្កើតកន្លែងកែច្នៃទំនិញកសិកម្មសម្រាប់ការនាំចេញ។
គួររំលឹកថា ក្នុងឆ្នាំ២០២៤កន្លងទៅនេះ ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជាបានអនុម័តគម្រោងវិនិយោគចំនួន ៤១៤ មានការកើនឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់ចំនួន ១៤៦គម្រោង ឬ ៥៤% ។ គម្រោងទាំងនេះបាននាំមកនូវទុនវិនិយោគដ៏គួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍ចំនួន ៦,៩ពាន់លានដុល្លារ កើនឡើង ១.៩៧៣ពាន់លានដុល្លារ ឬ ៤០% បើធៀបនឹងឆ្នាំ២០២៣។ ជាការកត់សម្គាល់ ឃើញថាក្នុងចំណោមគម្រោងទាំងអស់នេះមាន ៨គម្រោង ស្ថិតក្នុងវិស័យកសិកម្ម និងកសិឧស្សាហកម្ម ដែលមានទុនវិនិយោគសរុបជាង ១២១លានដុល្លារ ស្មើនឹង ២% នៃទុនសរុប។
ដោយសារកម្ពុជាដាក់ខ្លួនជាមជ្ឈមណ្ឌលកសិកម្មដែលកំពុងរីកចម្រើន ការសហការជាមួយក្រុមហ៊ុនចិនអាចត្រួសត្រាយផ្លូវសម្រាប់ការលើកកម្ពស់ផលិតភាពកសិកម្ម និងសមត្ថភាពនាំចេញ។