នៅក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ដ៏គួរឱ្យរំភើបមួយសម្រាប់ខេត្តកំពង់ស្ពឺ អ្នកវិនិយោគចិនបានបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការវិនិយោគដ៏គួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍ប្រមាណ ២ពាន់លានដុល្លារ ដោយបានត្រៀមលក្ខណៈជាស្រេចដើម្បីជំរុញសេដ្ឋកិច្ចក្នុងស្រុក និងបង្កើតឱកាសការងាររាប់ពាន់កន្លែងសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងស្រុក។ ការប្តេជ្ញាចិត្តនេះត្រូវបានប្រកាសដោយ ឯកឧត្តម ជាម ច័ន្ទសោភ័ណ អភិបាលខេត្តកំពង់ស្ពឺ ក្នុងដំណើរទស្សនកិច្ចនៅទីក្រុងហុងកុង កាលពីថ្ងៃទី២១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០២៤។
ការវិនិយោគនេះត្រូវបានកំណត់ឡើងដើម្បីជំរុញវិស័យផ្សេងៗ រួមមាន៖ សម្លៀកបំពាក់ ស្បែកជើង គ្រឿងធ្វើដំណើរ គ្រឿងសង្ហារឹម និងការតុបតែងគេហដ្ឋាន ដែលអាចបង្កើតឱកាសការងារប្រមាណ ៣ម៉ឺនកន្លែងសម្រាប់ពលរដ្ឋ។ លំហូរ​នៃ​ការ​វិនិយោគ​យ៉ាង​ច្រើន​សន្ធឹក​នេះបាន​បង្ហាញ​ពី​ការ​ចាប់​អារម្មណ៍​កាន់​តែ​ខ្លាំង​ឡើង​របស់​វិនិយោគិន​បរទេស​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ថា​ជា​ទិសដៅ​ដ៏សំខាន់​សម្រាប់​ការ​ផលិត ​និង​ផលិតកម្ម។
ក្នុងដំណើរទស្សនៈកិច្ចនេះដែរ ឯកឧត្តម ជាម ច័ន្ទសោភ័ណ្ឌ បានបង្ហើបឱ្យដឹងទៀតថា មានក្រុមហ៊ុនចំនួន ២៥បន្ថែមទៀតកំពុងបង្ហាញចំណាប់អារម្មណ៍យ៉ាងខ្លាំងក្នុងការវិនិយោគនៅក្នុងខេត្តកំពង់ស្ពឺ ដែលនេះជាសញ្ញាបង្ហាញពីបរិយាកាសអាជីវកម្មដ៏រឹងមាំរបស់ខេត្តមួយនេះ។
គួរបញ្ជាក់ថា ខេត្តនេះមានការរីកចម្រើនគួរឲ្យកត់សម្គាល់ ដោយមានរោងចក្រថ្មីចំនួន ៣០ បានបើកដំណើរការក្នុងឆមាសទីមួយនៃឆ្នាំ២០២៤។ បច្ចុប្បន្ននេះ ខេត្តកំពង់ស្ពឺមានរោងចក្រប្រមាណ ៤២៣ រួមជាមួយសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមជិត ១០០០កន្លែង ដែលមានបុគ្គលិកជាង ២០ម៉ឺននាក់ ជាមួយនឹងការវិនិយោគប្រមាណ ៩០% មកពីប្រទេសចិន។
ការកើនឡើងនៃការវិនិយោគនេះគឺជាផ្នែកមួយនៃនិន្នាការកាន់តែទូលំទូលាយ ដូចដែលបានគូសបញ្ជាក់ដោយទិន្នន័យថ្មីៗពីក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា។ ក្នុងឆ្នាំ២០២៤តែមួយ មានគម្រោងវិនិយោគចំនួន ៤១៤ ត្រូវបានអនុម័ត កើនឡើង ៥៤% សរុបជាទឹកប្រាក់មានចំនួន ៦,៩០០លានដុល្លារ ដែលនឹងបង្កើតការងារបានប្រមាណ ៣៣ម៉ឺនកន្លែងនៅទូទាំងប្រទេស។
ដោយសារកំពង់ស្ពឺដាក់ខ្លួនជាមជ្ឈមណ្ឌលឧស្សាហកម្ម និងពាណិជ្ជកម្មដែលកំពុងរីកចម្រើន ការប្តេជ្ញាចិត្តពីអ្នកវិនិយោគចិន គឺជាសូចនាករដ៏ជោគជ័យនៃសក្តានុពលនៃកំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងការអភិវឌ្ឍន៍របស់ខេត្ត។