ចិនចូលរួមក្នុងគម្រោងទីក្រុងរណបធំ
ក្រុមហ៊ុន Cambodian conglomerate LYP Group និងក្រុមហ៊ុន the China Minsheng Investment Group (CMIG) បានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នាមួយកាលពីខែ ធ្នូ ដើម្បីអភិវឌ្ឍទីក្រុងមិត្តភាពកម្ពុជាចិន ដែលមានទំហំ ៥៥០ ហិចតា។
កិច្ចព្រមព្រៀងលើវិនិយោគទុនរួមក្នុងតម្លៃ ១,៥ ប៊ីលានដុល្លារ អនុញ្ញាតឲ្យ CMIG ដែលជាក្រុមហ៊ុនវិនិយោគធំបំផុតក្នុងប្រទេសចិន ធ្វើការអភិវឌ្ឍតំបន់លំនៅដ្ឋានជាមួយនឹងទីក្រុងរណប Garden City ដែលមានទំហំ ២០០០ ហិចតា កសាងដោយក្រុមហ៊ុន LYP Group ស្ថិតនៅចម្ងាយ ១០ គ.ម ខាងជើងពីភ្នំពេញ។
ការសាងសង់នៅលើទីក្រុងមិត្តភាពកម្ពុជាចិន ត្រូវបានរំពឹងថានឹងចាប់ផ្តើមនៅឆ្នាំ ២០១៧ ជាមួយគម្រោងរួមមាន មជ្ឈមណ្ឌលសន្និបាត មជ្ឈមណ្ឌលដឹកជញ្ជូន សាលារៀន និងសម្ភារបរិក្ខារដទៃៗទៀត។
ការវិនិយោគច្រើនសម្បើម មានភាពសមស្របជាមួយនឹងការគាំទ្រទិន្នាការ “One Belt, One Road” របស់ចិន ដែលមានគម្រោងធំៗមួយចំនួនបានប្រកាសនៅក្នុងតំបន់នាឆ្នាំថ្មីៗនេះ។