ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសំណង់ស៊ីវិលត្រៀមខ្លួនជាស្រេចដើម្បីទទួលយកបច្ចេកវិទ្យាពពក (Cloud)
ក្រុមហ៊ុន Labent Acturceface បានប្រកាសពីការរកឃើញពីការគ្រប់គ្រងរបាយការណ៍ទិន្នន័យជំនាញភូគព្ភសាស្ត្រ Geoprofessionals ចុងក្រោយរបស់ខ្លួន ដែលសំដៅដល់ឱកាស កម្រិតប្រកួតប្រជែង និងនិន្នាការឆ្ពោះទៅទិន្នន័យ ទិន្នន័យវិទ្យាសាស្រ្តភូគព្ភ។ នេះបើតាមការបញ្ជាក់របស់លោក Christchurch, Newealen ថ្ងៃទី 19 ខែកក្កដាឆ្នាំ 2023។
លោក Jo Knight ប្រធានផ្នែកសេវកម្មអតិថិជនបានមានប្រសាសន៍ថា “គម្រោងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធស៊ីវិលកាន់តែធំ ហើយថវិកាកាន់តែចង្អៀត វាកាន់តែមានសារៈសំខាន់ជាងពេលណាៗទាំងអស់សម្រាប់អង្គភាពដែលត្រូវការប្រមូលផ្តុំទិន្នន័យរបស់គេ។ គោលបំណងរបស់យើង គឺបង្ហាញឱ្យឃើញពីរបាយការណ៍គ្រប់គ្រងទិន្នន័យទូទៅយ៉ាងច្បាស់ និងសម្របខ្លួនដោយកម្រិតប្រកួតប្រជែងខ្ពស់ក្នុងចំណោមសហគមដែលសិក្សាសណ្ឋានដី ដូច្នេះនេះជាការប្រមូលផ្តុំដើម្បីស្វែងរកដោះស្រាយ។ វាគឺជាគំនិតផ្តួចផ្តើមដែល Seequent គិតថា ខ្លួនមានជំនាញ ដែលឥឡូវនេះមានរយៈពេលជាង 12 ឆ្នាំមកហើយ។
របាយការណ៍បានបង្ហាញក្នុងវិស័យសំណង់ស៊ីវិល ដែលកត់សម្គាល់ថាមានកម្រិតខ្ពស់សម្រាប់ការត្រៀមខ្លួន ក្នុងការចាប់យកបច្ចេកវិទ្យាពពក ជាមួយអត្រា 85% ដែលបង្ហាញថាពួកគេបានត្រៀមខ្លួនជាស្រេចដើម្បីទទួលយកបច្ចេកវិទ្យាថ្មីមួយនេះ – នេះជាការស្ទង់មតិកម្រិតខ្ពស់បំផុតនៃឧស្សាហកម្មភូគព្ភសាស្រ្តនេះ ។ ទោះបីជាលទ្ធផលបង្ហាញថាវិជ្ជមានក៏ដោយ ប៉ុន្តែរបាយការណ៍ក៏បានកំណត់ឧបសគ្គរារាំងនៅក្នុងការទទួលយកបច្ចេកវិទ្យាពពកនេះដែរ។ ភាពជឿជាក់ កង្វះជំនាញ / សមត្ថភាព និងការចំណាយ ត្រូវបានកំណត់ថាជាឧបសគ្គចម្បង។ លើសពីនេះទៀត អ្នកឆ្លើយសំណួរជាច្រើនបាននិយាយថា អ៊ីនធឺណិតគឺជាបញ្ហាប្រឈមដ៏សំខាន់មួយក្នុងការប្រើបច្ចេកវិទ្យាពពក។
មានអ្នកជំនាញភូគព្ភសាស្ត្រជាង 700 នាក់ ដែលធ្វើការទាក់ទងនឹងសណ្ឋានដីបានឆ្លើយតបទៅនឹងការស្ទង់មតិនេះ ក្នុងនោះមានអ្នកជំនាញវិស្វកម្មសំណង់ស៊ីវិលចំនួន 120 នាក់។ អ្នកឆ្លើយសំណួរផ្សេងទៀតរួមមានអ្នកដែលមកពីវិស័យរ៉ែថាមពលនិងបរិស្ថាន។ នេះគឺជារបាយការណ៍តែមួយគត់ដែលយើងទទួលបាន។
ការរកឃើញផ្សេងទៀត សម្រាប់ឧស្សាហកម្មស៊ីវិលរួមមាន៖
• សតួលេខដ៏គួរភ្ញាក់ផ្អើត 67% នៃអ្នកជំនាញសំណង់ស៊ីវិលទួលស្គាល់ថាពួកគេមានទិន្នន័យដែលបានរៀបចំឡើងក្នុងប្រព័ន្ធផ្សេងៗដែលបង្ហាញពីកង្វះចំណុចប្រមូលផ្តុំ។ របាយការណ៍នេះក៏បង្ហាញពី ពេលវេលាដែលបានចំណាយលើការគ្រប់គ្រងទិន្នន័យ ដោយមានអ្នកឆ្លើយសំណួរ 24 ភាគរយបានលះបង់ជាង 30% នៃម៉ោងធ្វើការរបស់ពួកគេចំពោះបញ្ហានេះ។
• ជាការពិត ការអនុវត្តការគ្រប់គ្រងទិន្នន័យនៅក្នុងវិស័យស៊ីវិលបានរកឃើញថា នៅពីក្រោយវិស័យផ្សេងទៀត។ មានតែអ្នកឆ្លើយតប 13% ប៉ុណ្ណោះដែលបានរាយការណ៍ថាមាន framework នៃការគ្រប់គ្រប់ទិន្នន័យ ដែលវាផ្ទុយស្រឡះពីវិស័យរ៉ែ មាន 39%។
• ទោះយ៉ាងណា របាយការណ៍នេះក៏បានបង្ហាញពីស្ថិតិដ៏ជោគជ័យមួយដែលមានអ្នកឆ្លើយតប 35%ដែលបង្ហាញពីចេតនារបស់ពួកគេក្នុងការអនុវត្ត framwork គ្រប់គ្រងទិន្នន័យក្នុងរយៈពេល 12-18 ខែបន្ទាប់។
• បើនិយាយពីការសម្រេចចិត្ត មាន 17% នៃអ្នកឆ្លើយសំណួរបាននិយាយថាពួកគេមិនអាចចូលក្នុងប្រព័ន្ធដើម្បីទាញយកទិន្នន័យចាំបាច់បានទេ ទោះបីតួលេខក្នុងរបាយការណ៍បង្ហាញទាបជាង បើប្រៀបធៀបនឹងឧស្សាហកម្មដទៃទៀតក៏ដោយ។
• ទាក់ទងនឹងការទទួលយកបច្ចេកវិទ្យាថ្មី មាន 41% នៃអ្នកជំនាញស៊ីវិលបានចាត់ទុកខ្លួនជាអ្នកទទួលយកបច្ចេកវិទ្យាថ្មីដោយ ដោយបង្ហាញពីឆន្ទៈក្នុងការចាប់យកភាពច្នៃប្រឌិត។
លោក Pat McLarin នាយកផ្នែកស៊ីវិលនៃ Seequent បានអត្ថាធិប្បាយពី “របាយការណ៍នេះបង្ហាញការចាប់អារម្មណ៍អាន និងជាពន្លឺដែលឆ្លុះលើកង្វះខាតការគ្រប់គ្រងទិន្នន័យនៅក្នុងវិស័យស៊ីវិល។ វាក៏បានបង្ហាញពីសារៈសំខាន់ និងភាពបន្ទាន់នៃការអនុវត្តគម្រោងគ្រប់គ្រងទិន្នន័យសំឡេងដែលគាំទ្រដោយលំហូរការងារឌីជីថលផងដែរ។
“វាពិតជាមានទំនុកចិត្តដែលឃើញថាមានការត្រៀមខ្លួនដើម្បីទទួលយកបច្ចេកវិទ្យាច្នៃប្រឌិតថ្មីនិងចំណង់អាហារដ៏រឹងមាំសម្រាប់ការផ្លាស់ប្តូរ។ ដំណោះស្រាយផ្អែកលើពពកបានរីកចម្រើនយ៉ាងខ្លាំងទាក់ទងនឹងប្រសិទ្ធភាពនៃការចំណាយនិងភាពជឿជាក់ហើយយើងត្រូវធ្វើបន្ថែមទៀតដើម្បីបង្ហាញភាពងាយស្រួលនៃការអនុវត្តរបស់ពួកគេចំពោះវិស័យស៊ីវិល “។
របាយការណ៍ស្តីពីការគ្រប់គ្រងទិន្នន័យភូគព្ភសាស្រ្ត មាននៅក្នុងការបោះផ្សាយលើកទី 6។ ការងារចុះការដ្ឋាន ត្រូវបានអនុវត្តនៅខែឧសភាឆ្នាំ 2023 ដែលមានការឆ្លើយតបសរុបចំនួន 704 នាក់។ អត្រាឆ្លើយតបខ្ពស់បំផុត គឺមកពីសហរដ្ឋអាមេរិក ហើយឧស្សាហកម្មស៊ីវិល ទទួលបាន 17% នៃអ្នកឆ្លើយសំណួររួម។
សូមទាញយករបាយការណ៍គ្រប់គ្រងទិន្នន័យ បោះពុម្ពផ្សាយលើកទី 6 របស់ Seequent’s
រូបទី1៖ 85% នៃសំណង់ស៊ីវិលឆ្លើយតបចំពោះការត្រៀមខ្លួនដើម្បីទទួលយកបច្ចេកវិទ្យាពពក
រូបទី2៖ ឧស្សាហកម្មស៊ីវិលយ៉ាងហោចណាស់ទំនងជាមាន framework គ្រប់គ្រងទិន្នន័យមួយ ដែលមានតែ 13% ប៉ុណ្ណោះ ដែលឆ្លើយតបថាពួកគេមាន និងភាគច្រើនមានទិន្នន័យក្នុងប្រព័ន្ធផ្សេងៗគ្នា។