អាមេរិកបង្ហាញបច្ចេកវិទ្យាថ្មីបម្លែងពីរូប JPEG ទៅជាគំរូប្លង់សំណង់បែប 3D បែបរស់រវើក
ក្នុងឆ្នាំ ២០២៥ កន្លងមកនេះ ក្រុមហ៊ុន Bentley Systems បានសម្រេចចេញនូវសមិទ្ធផលជាច្រើនទាក់ទងនឹងការជំរុញភាពច្នៃប្រឌិតនៃបច្ចេកវិទ្យានានាក្នុងវិស័យសំណង់ ពិសេសទាក់ទងនឹងការធ្វើឱ្យកម្មវិធីឌីជីថលនានាងាយស្រួលប្រើជាងមុន ខណៈកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព និងការអប់រំវិស្វករជំនាន់ក្រោយឱ្យយល់ដឹងពីការអនុវត្តការងារជាក់ស្ដែង។ បច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ ដែលដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ក្នុងឆ្នាំនេះរួមមាន ការបញ្ចូលបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលភ្លោះ (Digital Twins) ទៅជាមួយនឹងទិន្នន័យភូមិសាស្ត្រ 3D (3D Geospatial) ដើម្បីឱ្យអ្នកប្រើប្រាស់អាចមើលប្លង់គម្រោងដូចពិតបាននៅលើទីតាំងជាក់ស្ដែងបែបរស់រវើក។ លើសពីនេះក៏បានមានប្រើប្រាស់ AI ដើម្បីធ្វើជាជំនួយការវិភាគទិន្នន័យ និងការប្រើប្រាស់ Cloud ដើម្បីឱ្យការគ្រប់យ៉ាងពីគ្រប់ផ្នែកពាក់ព័ន្ធធ្វើទៅដោយរលូន។ Bentley ក៏បានរៀបចំកិច្ចប្រជុំធំៗសំខាន់ចំនួនបី ដែលបានជំរុញឱ្យវិស័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធមានការរីកចម្រើន មានដូចជា។ កម្មវិធី Cesium Developer Conference នៅទីក្រុង Philadelphia។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះបានទាក់ទាញអ្នកជំនាញមកពី NASA, Google និង NVIDIA ដើម្បីស្វែងយល់ពីការអនុវត្តបច្ចេកវិទ្យាភូមិសាស្ត្រ 3D ចាប់ពីការរៀបចំផែនការទីក្រុង រហូតដល់ការរុករកទីអវកាសដ៏ជ្រៅ។ ក្នុងខែធ្នូ ក្រុមហ៊ុន Bentley បានរៀបចំកិច្ចប្រជុំកំពូលបច្ចេកវិទ្យា (Tech Summit) ដ៏ធំបំផុតមិនធ្លាប់មាននៅទីក្រុង Berlin។ អ្នកជំនាញជាង ៥០០ […]
ក្រុមហ៊ុន Bentley Systems បង្ហាញពីសក្ដានុពលនៃបច្ចេកវិទ្យាភូមិសាស្ដ្រលំហ ឬ 3D Geospatial របស់ខ្លួន តាមរយៈការបង្កើតកម្មវិធីដំណើរកម្សាន្តបែបនិម្មិតមួយនៅទីក្រុងប៊ែរឡាំង ដែលអនុញ្ញាតិឱ្យអ្នកចូលប្រើប្រាស់កម្មវិធីនៅជុំវិញពិភពលោកអាចមានអារម្មណ៍ថាតាមទៅធ្វើដំណើរកម្សាន្តទីក្រុងប៊ែរឡាំងពិតៗដូច្នោះដែរ។ កម្មវិធីដំណើរកម្សាន្តបែបនិម្មិតនេះធ្វើឡើងដើម្បីអបអរព្រឹត្តិការណ៍កិច្ចប្រជុំកំពូល Bentley Tech Summit 2025 ដែលគ្រោងធ្វើឡើងនៅរដ្ឋធានីអាល្លឺម៉ង់ពីថ្ងៃទី 9 ដល់ថ្ងៃទី 11 ខែធ្នូ នេះ។ ដោយប្រើទិន្ន័យភូមិសាស្រ្តបែប 3D ក្រុមហ៊ុន Bentley Systems អាចបង្កើតរូបភាពបែបរស់រវើកនៃតំបន់ទេសចរណ៍នានា ដោយអ្នកទស្សនាអាចទទួលបានបានដូចទៅលេងទីតាំងជាក់ស្ដែងដូច្នោះដែរ។ ដំណើរកម្សាន្តនេះរួមមានទីតាំងសំខាន់ៗដ៏ល្បីរបស់ទីក្រុងប៊ែរឡាំងជាច្រើន ពិសេសតំបន់ដែលមានគម្រោងហេដ្ឋារចនាសម័ព្ធលេចធ្លោ។ ទីតាំងសំខាន់ៗនៃដំណើរកម្សាន្តនេះ មានដូចជា Siemensstadt Square, Brandenburg Gate, ប៉ម TV Tower នៃសម័យអាល្លឺម៉ង់ខាងកើត, Potsdamer Platz ដែលត្រូវបានកែច្នៃឡើងវិញ, និង Hauptbahnhof (ស្ថានីយ៍កណ្តាលប៊ែរឡាំង) ដែលមានដំបូលកញ្ចក់ជាដើម។ លើសពីនេះ តាមរយៈកម្មវិធីនេះ ក្រុមហ៊ុន Bentley បានគូសបញ្ជាក់ពីឥទ្ធិពលនៃបច្ចេកវិទ្យាទីក្រុងភ្លោះឌីជីថល ដែលកំពុងជួយរដ្ឋបាលទីក្រុងជាច្រើននៅលើពិភពលោក រៀបប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងទីក្រុង […]
ក្រុមប្រឹក្សាក្រុងប្រ៊ីសស្តុលនៅប្រទេសអង់គ្លេស ថ្មីៗនេះ បានបង្ហើបពីវិធីសាស្ដ្រដែលខ្លួនបានប្រើដើម្បីគ្រប់គ្រងកំពង់ផែខ្នាតយក្សមួយ បានដោយមានប្រសិទ្ធភាព តាមរយៈការច្របាច់បញ្ចូលគ្នានៃទិន្នន័យភូមិសាស្ដ្រលំហំ 3D Geospatial និងគំរូភ្លោះ Digital Twin។ ក្រុមប្រឹក្សាក្រុងប្រ៊ីសស្តុលបានសហការជាមួយក្រុមហ៊ុន Mott MacDonald ដើម្បីបង្កើតប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងដូចពិតនៅលើប្រព័ន្ធកុំព្យូ័រដែលហៅថា «គំរូភ្លោះឌីជីថល» ដើម្បីគ្រប់គ្រងគម្រោងនេះ។ ដំបូងក្រុមហ៊ុនប្រើ CesiumJS ដើម្បីទាញយកទិន្នន័យភូមិសាស្ដ្រ 3D។ បន្ទាប់មក ប្លង់គំរូភ្លោះឌីជីថល ត្រូវបានដាក់បញ្ចូល ដើម្បីបង្កើតជាគំរូប្លង់ដែលរស់រវើកដូចពិតមួយនៅលើប្រព័ន្ធកុំព្យូទ័រ។ បើនិយាយឱ្យងាយយល់ ការមានគំរូភ្លោះឌីជីថល គឺដូចជាយើងចុះទៅមើលទីតាំង ឬការដ្ឋានផ្ទាល់ពិតៗដូច្នោះដែរ គ្រប់ការងារដែលកើតឡើងនៅទីតាំងគម្រោងជាក់ស្ដែង នឹងត្រូវបង្ហាញនៅលើប្រព័ន្ធកុំព្យូរទ័រ ហើយការងារដែលត្រូវបានដាក់បញ្ជានៅលើប្រព័ន្ធកុំព្យូរទ័រ នឹងត្រូវបង្ហាញ ហើយអនុវត្តជាក់ស្ដែងដោយក្រុមការងារនៅទីតាំងគម្រោងផ្ទាល់។ លើសពីនេះ អ្វីដែលសំខាន់នោះគឺគំរូភ្លោះឌីជីថលគឺអាចរាយការណ៍ពីបញ្ហា និងកំហូចនានា ដោយមិនចាំបាច់ប្រើមនុស្សដើម្បីចុះទៅពិនិត្យនោះទេ។ ប្រព័ន្ធធ្វើដូច្នេះបាន ការប្រើបច្ចេកវិទ្យាចាប់សញ្ញាពីចម្ងាយ (remote sensing) និងការមើលឃើញ 3D (3D visualization) កម្រិតខ្ពស់ អាចសមត្ថភាពពិនិត្យមើលទីតាំងទាំងទឹក និងក្រោមទឹកជាង ៣០០ កន្លែង។ ការប្រើឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាពីចម្ងាយដ៏ទំនើបជាច្រើន រួមមាន យានជំនិះអាកាសគ្មានមនុស្សបើក (UAVs) យានជំនិះលើផ្ទៃទឹកគ្មានមនុស្សបើក […]