វិស័យសំណង់ពីមានកំណើនខ្លាំងទៅជាកំណើនយឺត
KHM\”>ទោះបីជា​ការវិនិយោគ​មាន​ការកើនឡើង​ខ្លាំង​រហូត​ដល់ ២០០ ភាគរយ ច្រើន​ជាង​ឆ្នាំ​មុន​ក៏ដោយ រដ្ឋាភិបាល​បានឲ្យដឹង​ថា​កំណើន​ក្នុង​វិស័យ​សំណង់​នេះ​នឹង​ធ្លាក់​ចុះ​ក្នុង​រយៈពេល​ប្រាំ​ឆ្នាំ​ខាងមុខ​។​
KHM\”>​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និង​ហិរញ្ញវត្ថុ បានចង្អុលបង្ហាញ​ថា ការផ្គត់ផ្គង់​លើស​តម្រូវការ​នៃ​សំណង់​អគារ និង​ការថយចុះ​នៃ​តម្រូវការ​អចលនទ្រព្យ គឺជា​មូលហេតុ​សំខាន់​នៃ​ការធ្លាក់ចុះ​នេះ​។​
KHM\”>​តួលេខ​ពី​ក្រសួង​បាន​បង្ហាញថា​កំណើន​ក្នុង​វិស័យ​នឹង​ធ្លាក់ចុះ​ពី​១៩ ភាគរយ​ក្នុង​ឆ្នាំ ២០១៥ មក ១៥ ភាគរយ​នៅ​ឆ្នាំ ២០១៦ ហើយ​ឆ្នាំ ២០១៧ នឹង​មាន​កំណើន​ត្រឹម ១២.៤ ភាគរយ ឆ្នាំ ២០១៨ មាន​កំណើន​ចំនួន ១០.៣ ភាគរយ ហើយ​នៅ​ឆ្នាំ ២០១៩ នឹង​ធ្លាក់​ចុះ​ដល់ ១០ ភាគរយ​។
KHM\”>​អ្នក​ជំនាញ​របស់​ក្រសួង និង​អ្នកជំនាញ​នៅក្នុង​ឧស្សាហកម្ម​សំណង់​នេះ បាន​ធ្វើ​ការលើកឡើង​ថា កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ជា​រួម​នឹង​នៅតែ​មាន​សុខភាព​ល្អ​ដដែល ហើយ​ថា​ការធ្លាក់ចុះ​នៃ​វិស័យ​សំណង់​នេះ​គ្រាន់តែ​ឆ្លុះបញ្ចាំង​ថា វិស័យ​នេះ​បាន​កំពុង​ឈានទៅរក​តុល្យភាព និង​មាន​សុខភាព​ល្អ​។​