ការធ្លាក់ចុះនៃវិស័យសំណង់ធ្វើឲ្យសេដ្ឋកិច្ចកូរ៉េខាងត្បូងមានការយឺតយ៉ាវ
ការធ្លាក់ចុះនៅក្នុងការវិនិយោគលើវិស័យសំណង់ បានធ្វើឲ្យមានការយឺតយ៉ាវក្នុងកំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូងនៅក្នុងត្រីមាសចុងក្រោយនៃឆ្នាំ ២០១៥ នេះបើយោងតាម Bank of Korea។
បើទោះបីជាមានការប៉ាន់ប្រមាណថាកើនឡើងពី ០,៦% នៅខែមករា ដល់ 0,៧% នៅចុងខែមីនាក្តី ក៏ការព្រួយបារម្ភនៅតែផ្តោតលើការធ្លាក់ចុះ ៦% នៅក្នុងការវិនិយោគលើវិស័យសំណង់ ក្នុងអំឡុងពេលនេះ នៅក្នុងប្រទេសដែលមានសេដ្ឋកិច្ចធំលំដាប់ទីបួនរបស់អាស៊ីមួយនេះនៅឡើយ។
តាមការពិនិត្យឡើងវិញភាគច្រើនបង្ហាញថា ការចំណាយលើវិស័យសំណង់បានថយចុះជាងការប៉ាន់ប្រមាណ បើតាមការបង្ហាញពីទិន្នន័យ។
ការកាត់បន្ថយអត្រាការប្រាក់ដោយរដ្ឋាភិបាលនៅឆ្នាំ ២០១៥ បានធ្វើឲ្យទីផ្សារអចលនទ្រព្យមានភាពប្រសើរឡើង ដែលបានរួមចំណែកដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ច ១,២ % ក្នុងត្រីមាសទី ៣ នេះ។