ក្រុមហ៊ុនសំណង់ត្រូវបានជម្រុញចុះបញ្ជី
កំណើនដ៏រឹងមាំក្នុងប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ឧស្សាហកម្មសំណង់បានក្លាយជាសសរស្តម្ភមួយនៃសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាដោយមានក្រុមហ៊ុនច្រើនជាង ១,០០០កំពុងប្រតិបត្តិការនៅក្នុងវិស័យនេះ។ ដើម្បីធានាបានភាពស្របតាមច្បាប់ ព្រមទាំងធានាគុណភាព និងស្តង់ដារសំណង់ ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្មនិងសំណង់ (MLUPC) បានជំរុញឱ្យក្រុមហ៊ុនសំណង់ទាំងអស់ចុះបញ្ជីប្រតិបត្តិការរបស់ខ្លួនជាមួយក្រសួង។
ថ្លែងនៅក្នុងពិធីបើកពិពណ៌ Cambuild’17 នៅកោះពេជ្រនៅខែកញ្ញា លោក ភឿន សុភ័ណ្ឌ រដ្ឋលេខាធិការនៃក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បានឲ្យដឹងថា ក្រុមហ៊ុនសំណង់ចំនួន ១,០១៦បានចុះបញ្ជីអាជីវកម្មនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលក្នុងនោះមានក្រុមហ៊ុនចំនួន ៣១១ជាក្រុមហ៊ុនអន្តរជាតិ។
ក្រសួងក៏បានព្រមានដល់អ្នកដែលមិនបានចុះបញ្ជីនៅក្រសួងថា “បើគ្មានការចុះបញ្ជីទេ ក្រុមហ៊ុនសំណង់នឹងត្រូវប្រឈមនឹងច្បាប់សាងសង់កម្ពុជា ឬក្រុមហ៊ុននឹងត្រូវបិទទ្វារ” ។