ការវិនិយោគទុនសំណង់កើនឡើងយ៉ាងលឿន
យោងតាមក្រសួងរៀបចំដែនដីនគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បានឲ្យដឹងថា ការវិនិយោគទុន នៅក្នុងវិស័យសំណង់បានកើនឡើង យ៉ាងរហ័ស ៧១៩% មានតម្លៃស្មើនឹង ៧.១ ពាន់លានដុល្លារ ក្នុង ៧ខែដំបូង នៃឆ្នាំ ២០១៦ បើប្រៀបធៀបទៅ នឹងកំឡុងពេលដូចគ្នាក្នុងឆ្នាំទៅ ។
អនុរដ្ឋលេខាធិការនៃ ក្រសួងនគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ លោក ឡៅ ទិព្វសីហា មានប្រសាសន៍ ប្រាប់ភ្នំពេញប៉ុស្តិ៍ថា គម្រោងចំនួន ១៥០០ ត្រូវបានទទួលយល់ព្រម តាំងពីខែមករា ហើយការកើនឡើងបណ្តាល មកពី ស្ថិរភាពនៃកំណើនសេដ្ឋកិច្ច ស្ថិរភាពនយោបាយ កំណើនប្រាក់ចំណូល និងទំនុកចិត្តលើគុណភាព និងសុខសុវត្ថិភាពនៃអគារ។
ចំពេលដែលវិស័យនេះបានឈាន ដល់ការវិនិយោគកម្រិតកំពូល អ្នកជំនាញមួយចំនួន បានលើកឡើងថា គម្រោងជាច្រើន ប្រហែលជាចប់សព្វគ្រប់នៅក្នុង ពេលដ៏ខ្លីខាងមុខនេះ។