ADB ផ្ដល់កម្ចី ២លានដុល្លារ សាងសង់ទីលានចាក់សំរាមទំហំ ១០ ហិកតា នៅខេត្តកំពត
គម្រោងទីលានចាក់សំរាមតម្លៃជាង ២ លានដុល្លារ ដែលកំពុងសាងសង់លើផ្ទៃដីប្រមាណ ១០ហិកតា ក្នុងខេត្តកំពត ជារួមសម្រេចបានប្រមាណ ១៦% ហើយ ដោយគ្រោងនឹងបញ្ចប់នៅខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២២ ខាងមុខ។
នេះបើយោងតាមការពិនិត្យការដ្ឋានជាក់ស្ដែងរបស់អភិបាលខេត្តកំពត ឯកឧត្តម ជាវ តាយ កាលពីថ្ងៃទី ២៧ កក្កដា។
គម្រោងនេះ មានទីតាំងស្ថិតនៅក្នុងឃុំថ្មី ស្រុកទឹកឈូខេត្តកំពត ដែលបានចាប់អនុវត្តកាលថ្ងៃទី ៩ ខែកក្កដា កន្លងទៅ ក្រោមកម្ចីរបស់ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី(ADB)។
គម្រោងទាំងមូលរួមមាន ការសាងសង់ទីលានចាក់សំរាមចំនួន ២កន្លែង ស្រះសម្អាតទឹកកខ្វក់ចេញពីសំរាមចំនួន ២កន្លែង ទីលានត្រង់ទឹកកខ្វក់ អគាររដ្ឋបាល និងអណ្ដូងទឹកសម្រាប់ត្រួតពិនិត្យគុណភាពទឹកជាដើម។
លើសពីនេះ គម្រោងរួមមាន ការជួសជុលផ្លូវចូលទីលានកប់សំរាម បង្កើតកន្លែងថ្លឹងរថយន្ត កន្លែងស្តុក និងញែកសំរាម ក៏ដូចជាសាងសង់របងព័ទ្ធជុំវិញទីលានចាក់សំរាមផងដែរ។
ឯកឧត្តម ជាវ តាយ បានឱ្យដឹងថា ការសាងសង់ទីលាននេះ គឺដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងបញ្ហាសំរាមកើនឡើងពីមួយថ្ងៃទៅមួយថ្ងៃ ក៏ដូចជាដើម្បីលើកកម្ពស់អនាម័យបរិស្ថានក្នុងក្រុងកំពតផងដែរ។
គួរបញ្ជាក់ថា គម្រោងនេះទទួលការសាងសង់ដោយក្រុមហ៊ុន ហេង សម្បត្តិ អាហរ័ណ នីហរ័ណ ដឹកជញ្ជូន និងសំណង់ ដោយប្រើពេលសាងសង់រយៈពេល១ឆ្នាំ។