វិធានការត្រជាក់ចំពោះទីផ្សារអចលនទ្រព្យវៀតណាមដែលកំពុងតែឡើងកម្តៅ
បន្ទាប់ពី​បាន​ស្គាល់​នូវ​កំណើន​ខ្លាំង នៅក្នុង​ចំណោម​ទីផ្សារ​ដែល​មាន​ភាពស្ងប់ស្ងាត់​ផ្សេងទៀត វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​របស់​វៀត​ណា​ម​មាន​វិធានការ​ត្រជាក់​ដែល​កំណត់​ដោយ​រដ្ឋាភិបាល ដោយសារ​ភាព​ភ័យខ្លាច​ចំពោះ​ការឡើង​កម្តៅ​ខ្លាំង​នៃ​ទីផ្សារ​។​
​ធនាគារ​រដ្ឋ​វៀតណាម​បាន​ប្រកាស​ថា​ចាប់ពី​ខែ មករា ឆ្នាំ ២០១៧ ទៅ ស្ថាប័ន​ពាណិជ្ជកម្ម​នឹង​ត្រូវបាន​អនុញ្ញាតឲ្យ​ប្រើប្រាស់​មិន​លើស​ពី ៤០ ភាគរយ​នៃ​មូលនិធិ​រយៈពេល​ខ្លី​សម្រាប់​កម្ចី​ទិញ​ផ្ទះ និង​ការផ្តល់​ប្រាក់កម្ចី​សម្រាប់​អចលនទ្រព្យ​ផ្សេងទៀត​។ ឥណទាន​ដែល​បាន​ស្គាល់​ហានិភ័យ​សម្រាប់​ធុរកិច្ច​អចលនទ្រព្យ បាន​កើនឡើង​ពី ១៥០ ទៅ ២០០ ភាគរយ។​
​វិធានការណ៍​របស់​ធ​នាគារ​នេះ គឺ​មាន​គោលបំណង​ដើម្បី​ទប់ស្កាត់​អចលនទ្រព្យ​ដែល​មាន​ភាពមិនប្រាកដ​ប្រជា ដោយហេតុ​ថា​តុល្យភាព​កម្ចី​អចលនទ្រព្យ​បាន​កើន​ឡើង​ក្នុង​អត្រា​ប្រចាំឆ្នាំ ១០ ទៅ ១៥ ភាគរយ ដែល​សរុប​ជា​ទឹកប្រាក់​មាន​ចំនួន ១៧.៤២​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ក្នុង​ឆ្នាំ ២០១៥ បើ​យោងតាម​របាយការណ៍​អចលនទ្រព្យ​។