នាយិកាCBRE៖ មានកត្តាសំខាន់មួយដែលកំណត់ភាពជោគជ័យក្នុងទីផ្សារអចលនទ្រព្យក្នុងឆ្នាំ ២០២១
គិតត្រឹមដើមឆ្នាំ ២០២១ នេះ ទីផ្សារអចលនទ្រព្យនៅតែបន្តរងសម្ពាធពីវិបត្តិកូវីដ ពិសេសក្រោយមានផ្ទុះឡើងនៃព្រឹត្តិការណ៍សហគមន៍ ២០ កុម្ភៈ ប៉ុន្តែអ្នកជំនាញយល់ឃើញថា ក្នុងអំឡុងវិបត្តិដូច្នេះ ជាឱកាសបង្ហាញឱ្យយើងឃើញថា អ្នកអភិវឌ្ឍគម្រោងមួយណាដែលជំហររឹងមាំជាងគេក្នុងទីផ្សារ។
អ្នកស្រី អាន សុធីតា នាយិកាគ្រប់គ្រងក្រុមហ៊ុន CBRE Cambodia បានពន្យល់ថា៖ «ក្នុងសា្ថនភាពវិបត្តិដូច្នេះ ជាការបង្ហាញមុខមាត់ពិត និងជំហរហិរញ្ញវត្ថុរបស់ម្ចាស់គម្រោង»។
«អំឡុងពេលនេះ ចំនួនអ្នកទិញមានចំនួនតិចបំផុត ដូច្នេះបើចំនួនអ្នកទិញតិចអញ្ចឹង ហើយពួកគេនៅតែជ្រើសរើសយកគម្រោងណាមួយ មានន័យថាគម្រោងនោះ គឺជាគម្រោងល្អជាងគេបំផុតហើយ។ នេះគឺជាអ្វីដែលអ្នកទិញត្រូវតែចាំសង្កេតមើល មុននឹងជ្រើសរើសទិញ» អ្នកស្រីបានបន្ថែម។
ដូចគ្នានេះដែរ សម្រាប់ម្ចាស់គម្រោងវិញ អ្នកស្រី អាន សុធីតា បានបន្តថា កត្តាតែមួយគត់ដែលកំណត់ភាពជោគជ័យ គឺការលក់។
អ្នកស្រី បានឱ្យដឹងថា៖ «ភាពជោគជ័យរបស់ក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍គឺមានច្រើនកត្តាណាស់ ប៉ុន្តែចំណុចសំខាន់មួយក្នុងកាលៈទេសៈនេះ គឺ ការលក់។ ក្នុងឆ្នាំ ២០២០-២០២១ នេះ បើការលក់របស់គាត់ជោគជ័យ នេះបានន័យថា គាត់ជោគជ័យនៅលើអ្វីទាំងអស់»។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរ មកទល់បច្ចុប្បន្នអ្នកជំនាញនៅតែបារម្ភពីស្ថានភាពទីផ្សារក្នុងឆ្នាំ ២០២១ ព្រោះស្ថានភាពកូវីដនៅគ្រប់គ្រងមិនទាន់ទាំងស្រុក ហើយអ្នកវិនិយោគថ្មីៗ ក៏នៅមិនទាន់ចង់វិនិយោគ។
លោក សន សៀប ស្ថាបនិក និងនាយកនៃក្រុមហ៊ុន Key Real Estate បានឱ្យដឹងទីផ្សារអាចនឹងរងសម្ពាធដល់ចុងឆមាសទី ១ នៃឆ្នាំ ២០២១ ហើយក្ដីរំពឹងតែមួយគត់ ដែលនឹងជួយស្ដារទីផ្សារអចលនទ្រព្យ ក៏ដូចជាសេដ្ឋកិច្ចទាំងមូលបាន គឺការចាក់វ៉ាក់សាំងឱ្យបានលឿន និងច្រើនបំផុតតាមតែអាចធ្វើទៅបាន។ (អានបន្ថែម)