ម្ចាស់បំណុលរបស់ Evergrande ច្រានចោលផែនការពន្យារពេលសងប្រាក់ ៦៧១លានដុល្លារ
ម្ចាស់បំណុលជាច្រើនដែលជាអ្នកទិញប័ណ្ណបំណុលរបស់ក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យខ្នាតយក្ស Evergrande Group របស់ចិន បាន​ធ្វើ​ការច្រានចោលផែនការពន្យារការទូទាត់សងបំណុលរបស់ក្រុមហ៊ុនមួយនេះ ដែលមាន​ទឹកប្រាក់​ប្រមាណ ៤,៥​ពាន់​​​លានយ័ន ស្មើនឹង ៦៧១លានដុល្លារអាមេរិក។ នេះបើតាមការចុះផ្សាយរបស់ Asia financial កាលពីថ្ងៃទី១១ ខែកក្កដា​ ឆ្នាំ២០២២។
Evergrande បានថ្លែងការណ៍ទៅកាន់ផ្សារមូលបត្រ Shenzhen ថា ខ្លួនកំពុងចរចារជាមួយម្ចាស់បំណុលទាំងនោះ ដើម្បីឱ្យមានការព្រមព្រៀងមួយឱ្យបានកាន់តែឆាប់ បើអាចទៅរួច។
Evergrande បានឱ្យដឹងបន្ថែមទៀតថា ខ្លួនបាននឹង​កំពុងរៀបចំផែនការដោះបំណុល​ ដែលចង់​ឱ្យម្ចាស់​បំណុល​ក្រៅ​​ប្រទេ​ស ដែលខ្លួនបានជំពាក់ជិត ២៣ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ឱ្យជួយប្រឆាំងនឹងបណ្តឹងសុំឱ្យរំលាយក្រុមហ៊ុន នៅពេល​ដែល​បណ្តឹងនេះបានទៅដល់ដៃតុលាការនៅថ្ងៃទី៣១ ខែសីហា ខាងមុខនេះ។
ជាមួយគ្នានេះផងដែរ កាលពីសប្តាហ៍មុន Evergrande ក៏បានពិនិត្យមើលថាតើម្ចាស់បំណុលក្រៅ ប្រទេសណាមួយ នឹងមានផែនការត្រឡប់មកប្តឹងឱ្យរំលាយក្រុមហ៊ុនមហាយក្សនេះម្តងទៀត នៅទីក្រុងហុងកុង។​
យ៉ាងណាមិញ ក្រុមហ៊ុន Top Shine Global Ltd ជាអ្ន​កវិនិយោគក្នុងក្រុមហ៊ុន Evergrande ក្នុងផ្នែក Fangchebao (ជាផ្នែកលក់អចលនទ្រព្យតាមអនឡាញ និងលក់យានយន្ត) បានដាក់ពាក្យប្តឹងឱ្យរំលាយក្រុមហ៊ុន ដោយសារក្រុមហ៊ុន មិនគោរពទៅនឹងកិច្ចព្រមព្រៀង ដែលថានឹងទិញហ៊ុនពី Top Shine Global Ltd វិញ។
បើតាមប្រភពដដែលនេះ ក្រុមហ៊ុនដែលកំពុងជំពាក់គេវ័ណ្ឌកមួយនេះ ពីមុនបានជំពាក់ម្ចាស់បំណុ​លបរទេស​ប្រមាណ​​​​ ១៩ពាន់លានុដុល្លារ បានរៀបចំសងជាសាច់ប្រាក់បណ្តើរៗ ឬសងជាភាគលាភ តាមរយៈ​ផ្នែក​​សេវាកម្ម ឬផ្នែក​លក់ឡានអគ្គិសនីរបស់ខ្លួន។
ឥឡូវនេះ Evergrande កំពុងទ្រេតទ្រោតចង់ដួល ដោយសារជាប់បំណុលគេជាង​ ៣០០ពាន់លា​នដុល្លារ​អាមេរិក ហើយក្លាយជានិមិត្តរូបអាក្រក់នៃវិបត្តិវិស័យអចលនទ្រព្យរបស់ចិន ដោយសារខ្លួនបានខក​ខានមិន​បាន​សង​សំណង​ឱ្យបានទៀង​ទាត់ទៅម្ចាស់បំណុល។
ក្រឡេកងាកមកកម្ពុជាវិញ អតីតនាយកគ្រប់គ្រងនៃក្រុមហ៊ុន CBRE Cambodia លោក James Hodge បានវិភាគថា ការវិបត្តិ Evergrande នឹងមិនមានផលប៉ះពាល់ដោយផ្ទាល់មកលើប្រទេសកម្ពុជាទេ ដោយសារក្រុមហ៊ុននេះ​មិន​មាន​កា​រវិនិយោគនៅកម្ពុជា។ ប៉ុន្តែវានឹងជះឥទ្ធិពលដោយប្រយោលទៅលើស្ថានភាពទីផ្សារក្នុងរយៈពេលខ្លី។ (អានបន្ថែម)