ក្រុមហ៊ុន ៥ ធំៗ ចុះMoU ដើម្បីបង្កើនការវិនិយោគទីផ្សារអចលនទ្រព្យរវាងកម្ពុជា និងអ៊ឺរ៉ុប
ក្រុមហ៊ុនធំៗចំនួន ៥ បានចុះ MoU ដើម្បីបង្កើនឱកាសវិនិយោគថ្មីៗ ជំរុញការវិនិយោគវិស័យអចលនទ្រព្យ រវាងប្រទេសកម្ពុជា កាណាដា ព័រទុយហ្គាល់ និងប្រទេសផ្សេងៗទៀតនៅអឺរ៉ុប។
ពិធីចុះ MoU ធ្វើឡើងកាលពីថ្ងៃទី៨ កុម្ភៈ រវាង ក្រុមហ៊ុន Zillennium Co., Ltd (Z1 Group), ក្រុមហ៊ុន Z1 Financial, ក្រុមហ៊ុន Century 21 Fortuna Investment, ក្រុមហ៊ុន Mercan Group និងក្រុមហ៊ុន Mercadia Cambodia។
កិច្ចសហការនេះ គឺជាការបោះជំហានដ៏សំខាន់ សំដៅរួមចំណែកអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចនៅកម្ពុជា តាមរយៈការទាក់ទាញអ្នកវិនិយោគពីក្រៅប្រទេស។
ក្រោម MoU នេះ ភាគីទាំង ៥ បានព្រមព្រៀងសហការទៅវិញទៅមកដើម្បីសម្រួលដល់អ្នកវិនិយោគនៅកម្ពុជាអាចទិញអចលនទ្រព្យនៅព័រទុយហ្គាល់ កាណាដា ឬសហរដ្ឋអាមេរិក។
លើសពីនេះ អ្នកវិនិយោគនៅកម្ពុជាក៏នឹងមានឱកាសកាន់តែច្រើនក្នុងការកៀរគរទុនពីវិនិយោគិននៅប្រទេសសមាជិកអ៊ឺរ៉ុប ឬនៅសហរដ្ឋអាមេរិក មកវិនិយោគអចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជាផងដែរ។
ទិន្នន័យធនាគារពិភពលោកបានបង្ហាញថា រំហូរវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស (FDI) ដែលបានចាក់បញ្ជូលទៅក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យ និងសំណង់នៅកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ២០១៩ និងឆ្នាំ២០២០ មានចំណែកដល់ទៅ ១/៣ នៃផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប (GDP)។
ការវិនិយោគពី FDI នៅកម្ពុជា សម្រេចបានទឹកប្រាក់ជាង ៣,៤ ពាន់លានដុល្លារនៅឆ្នាំ ២០១៩ និង ៣,៦ ពាន់លានដុល្លារនៅឆ្នាំ២០២០។