តំបន់រ៉ែចំនួន៤ទីតាំងនៅកម្ពុជានឹងត្រូវបើកឲ្យក្រុមហ៊ុនធ្វើការរុករក
តំបន់រ៉ែចំនួន៤ទីតាំងនៅកម្ពុជានឹងត្រូវបើកឲ្យក្រុមហ៊ុនធ្វើការរុករក នេះបើយោងតាមសេចក្តីប្រកាសរបស់ក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល ដែលចុះផ្សាយកាលពីថ្ងៃទី ២២ ខែ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០១៩។
តាមលិខិតចុះផ្សាយខាងលើ ក្រសួងបានប្រកាសបើក​តំបន់​សម្បទាន​​រុករក​រ៉ែ​ទំហំសរុបប្រមាណជា ២១៦,៧៧ គីឡូម៉ែត្រ​ក្រឡា ដើម្បីឲ្យបណ្តា​ក្រុមហ៊ុន​ជាតិ​ អន្តរជាតិធ្វើការ​ប្រកួត​ប្រជែង​ដើម្បី​ទទួល​បាន​អាជ្ញា​ប័ណ្ណក្នុងការ​រុករក​រ៉ែ​ក្នុងទឹកដីខេត្ត​ស្ទឹងត្រែង បាត់ដំបង​ ក្រចេះ​ និងកំពង់ធំ​។
តំបន់រ៉ែទាំងនេះរួមមាន៖ ១) តំបន់​សម្បទាន​ស្វែ​ករុ​ករ​ករ៉ែ​ទំហំ​ ៤៩,២៥​ គីឡូម៉ែត្រ​ក្រឡា​ ស្ថិតនៅ​តំបន់​ព្រែក​កេងកង​ ស្រុក​ថាឡាបរិវ៉ាត់​ ខេត្ត​ស្ទឹងត្រែង​ ២) ​តំបន់​សម្បទាន​ស្វែ​ករុ​ករ​ករ៉ែ​ទំហំ​ ៣២​ គីឡូម៉ែត្រ​ក្រឡា ស្ថិតនៅ​តំបន់​ស្រុក​ថាឡាបរិវ៉ាត់​ ខេត្ត​ស្ទឹងត្រែង​ ៣) តំបន់​សម្បទាន​ស្វែ​ករុ​ករ​ករ៉ែ​ទំហំ​ ៤១,៥៨​ គីឡូម៉ែត្រ​ក្រឡា​ ស្ថិតនៅ​ក្នុង​តំបន់​ភ្នំព្រឹក​ ស្រុក​ភ្នំព្រឹក​ ខេត្តបាត់ដំបង​ និង៤) តំបន់​សម្បទាន​ស្វែ​ករុ​ករ​ករ៉ែ​ទំហំ​ ៩៣,៩៤​ គីឡូម៉ែត្រ​ក្រឡា​ ស្ថិតនៅ​តំបន់​អូរ​ចុស​ ឃុំ​កំពង់ចាម​ ស្រុក​សំបូរ​ ខេត្តក្រចេះ​ និង​ឃុំ​សុចិត្រ​ ឃុំ​មាន​រិទ្ធិ​ ​ស្រុក​សណ្តាន់​ ខេត្តកំពង់ធំ​។
តាមរយៈលិខិតនេះ បណ្តាក្រុមនានាអាចធ្វើការដាក់ពាក្យស្នើសុំអាជ្ញាបណ្ណស្វែងរុករកដោយបំពេញបែបបទនានា និងធ្វើការដាក់ឯកសារជូនក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល ត្រឹមថ្ងៃទី ៣១ ខែ មករា ឆ្នាំ ២០២០ ខាងមុខនេះ។