រដ្ឋាភិបាលគ្រោងនឹងសាងសង់វារីអគ្គិសនីអានុភាព ១៥០មេហ្គាវ៉ាត ថ្មីមួយនៅខេត្តកោះកុង
រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជានឹងពិនិត្យ ក៏ដូចជាធ្វើការសម្រេចលើគម្រោងសាងសង់វារីអគ្គិសនីស្ទឹងតាតៃលើ អានុភាព ១៥០មេហ្គាវ៉ាត នៅស្រុកថ្មបាំង ខេត្តកោះកុង នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំគណៈរដ្ឋមន្រ្តី នាថ្ងៃសុក្រស្អែកនេះ។
យោងតាមសេចក្តីជូនដំណឹងរបស់អង្គភាពអ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាល ក្រុមហ៊ុនចិនចំនួន២ Chint Group និង Sinomath-HE បានស្នើទៅក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល សិក្សាពីលទ្ធភាព តាំងពីដើមខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០១៩ មកម្ល៉េះ។
ឯកឧត្តម វ៉ិចទ័រ ហ្សូណា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល បានឱ្យដឹងថា កាលពីថ្មីនេះថា គម្រោងវារីអគ្គិសនីអានុភាព១៥០មេហ្គាវ៉ាត នេះ មានទីតាំងស្ថិតនៅផ្នែកខាងលើ ស្ទឹងតាតៃ ឬប្រមាណ ២០គីឡូម៉ែត្រ ពីទីតាំងវារីអគ្គិសនីតាតៃដែលដាក់ដំណើរការផលិតថាមពល កាលពីឆ្នាំ២០១៥។
ក្រៅពីពិនិត្យលើការសិក្សាគម្រោងវារីអគ្គិសនី អង្គប្រជុំគណៈរដ្ឋមន្រ្តីក៏នឹងពិភាក្សាទៅលើគម្រោងវិនិយោគសាងសង់ខ្សែបញ្ជូនអគ្គិសនី ៥០០ គីឡូវ៉ុល ពីរាជធានីភ្នំពេញ ទៅព្រំដែនកម្ពុជា-ឡាវ និងពីបាត់ដំបងទៅព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ ផងដែរ។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ខ្សែបញ្ជូនតង់ស្យុងខ្ពស់ ៥០០ មេហ្គាវ៉ាត ពីភ្នំពេញទៅព្រំដែនកម្ពុជា-ឡាវនេះ គឺជាការវិនិយោគដើម្បីបញ្ជូនថាមពល ដែកកម្ពុជាយល់ព្រមទិញពីប្រទេសឡាវប្រមាណ ២ ៤០០ មេហ្គាវ៉ាត។