ឆមាសទី១-២០២២ កម្ពុជាមានគម្រោងវិនិយោគក្រៅតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស ៧៥គម្រោង តម្លៃ ២.៤​​ ពាន់លានដុល្លារ
រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បាន​អនុម័ត​លើ​គម្រោង​វិនិយោគឯកជន​នៅ​ក្រៅ​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ចំនួន ៧៥គម្រោង ដែលមាន​ទុនវិនិយោគ ២,៤​ ពាន់​លាន​ដុល្លារ កើន​ ១៥៩,៣ ​ភាគរយ ធៀប​រយៈពេល​ដូចគ្នា​ក្នុង ឆ្នាំ​២០២១​។
របាយការណ៍​និន្នាការ​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​របស់​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ បង្ហាញថា ចាប់ពី​ខែមករា ដល់​ខែមិថុនា ឆ្នាំ​ ២០២២ ស្ថានភាព​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​បាន​បង្ហាញ​ពី​ភាព​ល្អប្រសើរ​ឡើង​បន្តិច​ហើយ ដោយ​គម្រោង​វិនិយោគឯកជន​នៅក្រៅ​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស ដែល​ទទួល​បាន​ការអនុញ្ញាត​ពី​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​មាន​ចំនួន ៧៥ ​គម្រោង កើនឡើង ២២ ​គម្រោង​។
គម្រោង​ទាំង ៧៥ នេះអាចបង្កើត​ការងារ​ថ្មី​បាន​ប្រមាណ ៦២.០០០​នាក់ កើនឡើង ៦៥,៩ ​ភាគរយ​។
បើតាម​របាយការណ៍ ​ក្នុង​ចំណោម​គម្រោង​ទាំង ៧៥ គឺ​នាំមុខ​ដោយ​វិស័យ​សេវាកម្ម ឧស្សាហកម្ម ថាមពល និង​ទេសចរណ៍​។