ទីក្រុងរណបថ្មីនេះមានឈ្មោះថា ទីក្រុងមេគង្គឃី មានទំហំជាង ២០០ហិកតា ស្ថិតនៅក្នុងទឹកដីក្រុងអរិយក្សត្រ ខេត្ដកណ្ដាល ត្រូវបានបើកការដ្ឋានសាងសង់ជាផ្លូវការកាលព្រឹកថ្ងៃទី១៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤នេះ ក្រោមអធិបតីភាពសម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ដ្រីកម្ពុជា។
ទីក្រុងរណបថ្មី លើផ្ទៃដី ២១០ហិកតានេះ គឺជាការបណ្តាក់ទុនរួមគ្នារវាងក្រុមហ៊ុន TP Moral Group (TPMG) និងក្រុមហ៊ុន Khun Sea Group ។ ក្នុងពិធីបើកការដ្ឋានសាងសង់ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានលើកឡើងពីសក្តានុពលរបស់គម្រោង ដែលជាកត្តាជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច ដោយមានប្រសាសន៍ថា “ការវិនិយោគនេះមិនត្រឹមតែបង្ហាញពីការងើបឡើងវិញនៃវិស័យអចលនទ្រព្យប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងបង្ហាញពីការបង្កើតឱកាសការងារជូនដល់ប្រជាជនក្នុងតំបន់ផងដែរ ខណៈកាលពីមុនតំបន់នេះគ្រាន់តែជាដីខ្សាច់ដុះស្មៅចោល ឥឡូវកន្លែងនេះនឹងក្លាយទៅជាកន្លែងដែលមាន សេដ្ឋកិច្ចកាន់តែរីកលូតលាស់នាពេលខាងមុខ។”
លោក ឃុន សេងផេង នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន TP Moral Group បានឱ្យដឹងថា “ទីក្រុងមេគង្គ ឃី ជាគម្រោងមួយត្រូវបានសិក្សាយ៉ាងល្អិតល្អន់នៅលើ ផ្ទៃដីទំហំប្រមាណ ២១០ហិកតា ដែលមានទីតាំងស្ថិតនៅតាមដងទន្លេមេគង្គទល់មុខទន្លេចតុមុខ ហើយចំពោះផ្ទៃដីប្រមាណ ១៤០ ហិកតា នៃទំហំផ្ទៃដីសរុប ក្រុមហ៊ុននឹងរៀបចំសាងសង់ ដោយបែងចែកជាផ្នែកសំខាន់ៗជាច្រើន រួមមាន ១. ផ្នែកអគារពាណិជ្ជកម្មលក្ខណៈទំនើប ២. ផ្សារទំនើបតាមដងទន្លេ ៣.មជ្ឈមណ្ឌលអប់រំ ៤.សណ្ឋាគារស្តង់ដាអន្តរជាតិ និង៥. មជ្ឈមណ្ឌលទេសចរណ៍ និងវប្បធម៌៕
លោក បន្តថា “យើងមើលឃើញថា ទីក្រុងមេគង្គឃី គឺជាការបំប្លែងពីអ្វីដែលធ្លាប់ជាដីល្បាប់ ទៅជាតំបន់សេដ្ឋកិច្ចរីកចម្រើន ជំរុញកំណើន និងផ្តល់ឱកាសការងារដល់ប្រជាពលរដ្ឋ”។ “ទីតាំងយុទ្ធសាស្ត្រតាមដងទន្លេមេគង្គ ទល់មុខទន្លេចតុមុខប្រវត្តិសាស្ត្រ នឹងទាក់ទាញការវិនិយោគ និងលើកកម្ពស់ការតភ្ជាប់តំបន់នេះ”។
នៅពេលដែលការសាងសង់មានការរីកចម្រើន មេគង្គឃីស៊ីធីត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងមិនត្រឹមតែលើកកំពស់ទីផ្សារអចលនទ្រព្យនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងដាក់ទីតាំង Areyaksat ជាតួអង្គសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចសង្គមក្នុងតំបន់ផងដែរ។ គម្រោងនេះតំណាងឱ្យការវិនិយោគដ៏សំខាន់នៅក្នុងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៅកម្ពុជា ដោយសន្យាថានឹងឈានទៅរកយុគសម័យថ្មីនៃការរស់នៅទីក្រុង និងសក្តានុពលសេដ្ឋកិច្ច។